Polska udostępni obligacje ukraińskich samorządów inwestorom zagranicznym

Umowa podpisana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ze stroną ukraińską otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych.

W czwartek Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) poinformował o podpisaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem NDU (National Depository of Ukraine) umowy. Na jej mocy, utworzone zostało bezpośrednie połączenie operacyjne z rynkiem ukraińskim.

KDPW wskazał, że dotychczasowe połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami tworzone były w celu umożliwienia rozliczeń i rozrachunku transakcji zawieranych na akcjach spółek, notowanych równolegle na giełdzie w Warszawie i zagranicznych parkietach.

„W przypadku linku z Ukrainą podpisana umowa pozwoli na utworzenie dla KDPW konta depozytowego w systemie NDU, w celu udostępnienia inwestorom zagranicznym obligacji komunalnych emitowanych przez ukraińskie samorządy terytorialne. Umowa daje możliwość rozszerzenia współpracy w przyszłości także o inne instrumenty finansowe” – podano.

Według komunikatu, aktualnie w obrocie na ukraińskim rynku znajdują się obligacje komunalne wyemitowane przez władze Kijowa, Charkowa i Lwowa. Ich łączna wartość to 3,1 mld hrywien, czyli około 370 mln zł.

Zaznaczono też, że podpisana umowa jest elementem wsparcia ukraińskiego rynku finansowego. Prezes KDPW Maciej Trybuchowski powiedział, że otwiera to drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych.

Z kolei szef NDU, Ołeksij Judin oświadczył, że „uplasowanie ukraińskich obligacji komunalnych na rynku europejskim pomoże przyciągnąć kapitał i zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych do Ukrainy”. Ma to również przyczynić się do integracji Ukrainy z europejskim rynkiem finansowym.

W komunikacie zwrócono uwagę, że wliczając link z depozytem ukraińskim, KDPW utrzymuje aktualnie 22 połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami. 6 z nich to połączenia bezpośrednie, w tym 2 z depozytami międzynarodowymi (Clearstream Banking Luxembourg oraz Euroclear Bank), a 16 to połączenia pośrednie (2 za pomocą depozytów międzynarodowych oraz 2 za pośrednictwem banków powierniczych).

Czytaj także: Ukraina prosi wierzycieli o zawieszenie spłaty długów na dwa lata

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply