Polska szkoła na Łotwie im. hr. Platerów w Krasławiu została zamknięta. Informację przekazało Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”.
Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć” za pomoca portalu X przekazała, że polska szkoła na Łotwie im. hr. Platerów w Krasławiu została zamknięta. Dyrekcja przekazała klucze i dokumenty do kuratorium.
Mimo licznych prób ratowania wczoraj oficjalnie przestała istnieć polska szkoła im. hr. Platerów w Krasławiu na Łotwie. Dyrekcja przekazała klucze i dokumenty do kuratorium. pic.twitter.com/r0oMyJ6C57
— Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” (@WspolnotaPamiec) September 3, 2024
Walka o utrzymanie polskiej szkoły m. hr. Platerów w Krasławiu trwała bardzo długo. Jak pisaliśmy, w lutym 2023 r. władze samorządowe Krasławia na Łotwie zadecydowały o zamknięciu Polskiej Szkoły Podstawowej im. hrabiów Platerów, którą od lat miały „na celowniku”, nie widząc celowości w utrzymywaniu małej placówki. W roku szkolnym 2022/2023 uczęszczało do niej 44 uczniów (według innych źródeł 45). Przewodniczący krasławskiej rady Gunārs Upenieks tłumaczył swoją decyzję brakiem funduszy. Jednocześnie dawał do zrozumienia, że gmina oczekuje wsparcia finansowego z zewnątrz – od łotewskiej rządu i ze strony Polski.
Nasza redakcja zwracała uwagę, że nawet dodatkowe fundusze mogą tu nie pomóc, bowiem nowe łotewskie ustawodawstwo stanowi, iż wszystkie szkoły służące polskiej mniejszości mogą zostać całkowicie pozbawione nawet tych ograniczonych cech narodowościowych jakie posiadają.
W 2017 r. łotewski parlament uchwalił nowe prawo zakładające stopniową likwidację wszystkich szkół mniejszościowych. Zakładało ono, że w klasach początkowych tylko 50 proc. przedmiotów będzie nauczane w języku mniejszości, a w klasach poziomu średniego już tylko 20 proc. Jednak jak twierdził w grudniu ub. roku portal Polak.lt, w praktyce, w najstarszych klasach w szkołach, które mają służyć mniejszościom, od pewnego czasu nieformalnie używa się już tylko języka łotewskiego.
Już ta nowelizacja wzbudziła masowe protesty miejscowej mniejszości rosyjskiej, która tradycyjnie również posiadała na Łotwie szkoły z ojczystym językiem nauczania. Dodajmy, że Warszawa nie zajmowała wyraźnego stanowiska w tej sprawie, a w rzadkich, oficjalnych wypowiedziach rząd Polski nie dostrzegał żadnego większego problemu. Podobnie jak w przypadku ograniczania szkolnictwa mniejszości narodowych na Ukrainie twierdził, że działania Łotwy są wymierzone w szkoły rosyjskojęzyczne, a zatem słuszne.
W grudniu 2023 r. rząd Łotwy przeznaczył 140 tys. euro na dalsze funkcjonowaniu polskiej szkoły w Krasławiu, którą lokalne władze chciały zamknąć. Łotewskie ministerstwo oświaty i nauki poinformowało, że rząd Łotwy przychylił się do propozycji resortu, dotyczącej przekazania samorządowi krasławskiemu 140 tys. euro. Środki te mają zapewnić możliwość dalszego prowadzenia nauki w roku szkolnym 2023/2024 w Polskiej Szkole Podstawowej im. Hrabiów Platerów w Krasławiu.
X/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!