Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że spółka Intersport Polska może trafić w ręce obywatelki Ukrainy. Wniosek złożyła Galyna Fedoriwna Gerega.

Wniosek o zgodę na przejęcie spółki Intersport Polska wpłynął do UOKiK – podał Wprost w piątek. Wniosek złożyła ukraińska milionerka Galyna Fedoriwna Gerega. Jest ona współwłaścicielką sieci hipermarketów budowlanych Epicentr.

Gerega była radną Kijowskiej Rady Miejskiej V i VI kadencji z wyborczego bloku Obywatelska Aktywność Kijowa. Pełniła też obowiązki mera Kijowa po rezygnacji Leonida Czernowieckiego (2012-2014). W latach 2011-2014 była sekretarzem Kijowskiej Rady Miejskiej.

Jej majątek szacowany jest na 395 milionów dolarów, co daje jej 26. miejsce na liście Forbes. Według danych ukraińskiego Forbes’a, łączne majątki Aleksandra i Haliny Geregów wynosiły w 2021 roku 1,7 miliarda dolarów, co plasuje ich na 6. miejscu w rankingu najbogatszych Ukraińców.

Od 2014 roku Galyba Fedoriwna Gerega jest też przewodniczącą “Ukraińskiego Instytutu Badań Ekstremizmu”. “Obecnie najważniejsze to nauczyć się rozwiązywać problemy bez użycia siłowych metod, bez agresji, poprzez dialog, język porozumienia. Tylko społeczeństwo, które troszczy się o problemy słabszych członków, jest w stanie przetrwać, wytrzymać i zwyciężyć” – określała cel powstania instytutu.

Obliczenia czasopisma Nowe Czasy i firmy inwestycyjnej Dragon Capital wskazują, że majątek Geregów wynosi 930 milionów dolarów. Z kolei magazyn Forbes oszacował dochody rodziny na 1,3 miliarda dolarów.

Zobacz także: Ukraińskie firmy zalewają polski rynek. Większość chce zostać po wojnie

Gerega posiada 37,25 hektara ziemi w wiosce Nowosilki w rejonie Makarów w obwodzie kijowskim, 13 arów ziemi oraz rezydencję (240 m kw.) w wiosce Mała Ołeksandriwka w rejonie Boryspol w obwodzie kijowskim.

Rodzina Geregów posiada też trzy rezydencje i 45 arowów ziemi w Hiszpanii, 14,5 arowów ziemi, dwa domy, trzy mieszkania (888 m kw., 302 m kw., 189 m kw.) w Kijowie, a także jedno w Gorodoku w obwodzie chmielnickim.

Samochody Galyny to BMW i Porshe.

Przeczytaj: Ukraiński ekspert: polskie firmy nie dostaną preferencji przy odbudowie Ukrainy

“Rodzina posiada udziały w funduszu venture capital ‘Offerent’ o wartości 3,1 miliona hrywien (fundusz jest właścicielem spółki z o.o. „Agroholding 2012”). Posiadają również udziały w firmie Epiagro Holding Limited. Udział Aleksandra Geregi w spółce z o.o. „Epicentr-K” wynosi 51,3 proc., a Haliny — 47,97 proc. Jej siostra Tatiana Surżyk, posiada 0,73 proc. udziałów” – opisuje Wprost.

W ubiegłym roku łączne zarobki rodziny wyniosły 58,4 miliona hrywien. Na ich kontach znajduje się 58,8 miliona hrywien, 150 tysięcy dolarów i 558 tysięcy euro. Małżeństwo deklaruje oszczędności w wysokości 9,7 miliona hrywien, 1,95 miliona dolarów, 1,7 miliona euro i 480 tysięcy franków szwajcarskich.

Zobacz także: Skokowy wzrost liczby zatrudnionych w Polsce cudzoziemców – o 27,3 proc. rok do roku

wprost.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply