Polska przekazała Ukrainie 5000 terminali Starlink

Polska przekazała Ukrainie 5000 terminali do łączności satelitarnej Starlink.

Poinformował o tym Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Mychajło Fiodorow na swoim kanale na Telegramie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według niego terminale posłużą do zwiększenia niezawodności komunikacji na potrzeby obiektów infrastruktury krytycznej.

„Nasi polscy przyjaciele przekazali Ukrainie 5000 Starlinków. Dzięki temu Ukraińcy będą zawsze w kontakcie, a obiekty infrastruktury krytycznej będą pracować w najtrudniejszych warunkach. Jestem bardzo wdzięczny Sekretarzowi Stanu ds. Cyfryzacji Polski Januszowi Cieszyńskiemu za tak ważny krok” – napisał Fiodorow.

Inne szczegóły dotyczące sprawy nie są dotychczas znane.

Jak informowaliśmy, w marcu br. zakupione przez PKN Orlen Starlinki zostały dostarczone na Ukrainę.

Starlink to system telekomunikacyjny opierający się na małych satelitach. Są umieszczane przez firmę SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk, na niskiej orbicie o wysokości około 550 km. Służą zapewnieniu bardzo szybkiego internetu w każdym miejscu na Ziemi.

W kwietniu br. były prezydent Rosji, szef partii „Jedna Rosja” Dmitrij Miedwiediew polecił Siłom Powietrzno-Kosmicznych FR zniszczenie sieci satelitarnej Starlink Elona Muska. Miały one rzekomo zostać użyte do ataku na krążownik „Moskwa”.

Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył w poniedziałek, że wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez polskie społeczeństwo przekracza 10 mld zł, a wsparcie w przekazanym sprzęcie wojskowym to ponad 7 mld zł. Wcześniejsze szacunki wskazywały znacznie wyższe liczby – prawie 26 mld.

Zobacz także: Polska przeznaczy 8 mln złotych dla ukraińskich sierot i kobiet, które przeszły rosyjską niewolę

Wcześniejsze szacunki wskazywały znacznie wyższe kwoty. W lipcowym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazano, że publiczne wydatki na pomoc dla uchodźców z Ukrainy wyniosły w pierwszych miesiącach wojny około 15,9 mld zł, prywatne zaś – około 10 mld.

Przypomnijmy, że w kwietniowym liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, premier Mateusz Morawiecki oszacował, że tylko w tym roku koszty utrzymania ukraińskich uchodźców w Polsce wyniosą 11 mld euro. Zaznaczył zarazem, że gdyby sytuacja na Ukrainie uległa pogorszeniu, to te koszty dla Polski mogą sięgnąć nawet 24 mld euro.

Zobacz także: BBC: Polska przeznaczyła ponad 8 mld zł na pomoc wojskową dla Ukrainy. Zajęła 3. miejsce w zestawieniu

Solidarna Polska postulowała, by rząd wystąpił do Unii Europejskiej o zawieszenie składki członkowskiej Polski do unijnego budżetu. Uzasadniając ten postulat minister Michał Wójcik powołał się na szokujące wyliczenia mówiące o tym, że pomoc Ukrainie będzie kosztowała 10-22 proc. tegorocznego budżetu polskiego państwa.

W czasie kryzysu migracyjnego 2014-2015 Turcja otrzymała od UE 6 mld euro na wsparcie dla uchodźców.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz