Polska podpisała umowę na leasing ośmiu śmigłowców AH-64D Apache, które trafią do Wojska Polskiego w ramach przygotowań do odbioru docelowych maszyn w 2028 roku. Jak podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, celem jest wyszkolenie pilotów i personelu technicznego, aby zapewnić sprawne wdrożenie nowoczesnego sprzętu. Porozumienie obejmuje pełne zabezpieczenie logistyczne, uzbrojenie oraz serwis w krajowych zakładach.
27 lutego 2025 roku w Inowrocławiu podpisano umowę dotyczącą leasingu ośmiu śmigłowców bojowych AH-64D Apache, przeznaczonych dla Wojska Polskiego. Uroczystość miała miejsce na lotnisku Latkowo, gdzie obecni byli wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister Paweł Bejda, a także przedstawiciele amerykańskiego rządu i firmy Boeing.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił, że celem leasingu, który kosztuje 300 milionów dolarów, jest przygotowanie polskich żołnierzy do obsługi najnowocześniejszych śmigłowców. Jak zaznaczył, zakup ten jest częścią szerszego planu modernizacji polskiego lotnictwa wojskowego, który obejmuje również pozyskanie śmigłowców AH-64E Apache, które mają dotrzeć do Polski w 2028 roku. „Pierwsze 15 Apache ma dotrzeć do Inowrocławia w 2028 roku, a dzięki dzisiejszemu leasingowi będziemy gotowi do ich przyjęcia”, powiedział wicepremier.
Podpisane umowy obejmują nie tylko leasing samych śmigłowców, ale również pełny pakiet zabezpieczenia logistycznego, uzbrojenia, części zamiennych oraz umowy offsetowej. Dzięki temu polscy żołnierze będą mieli dostęp do pełnego wsparcia serwisowego, w tym szkolenia personelu technicznego i pilotażowego. „Apache, które kupiliśmy, są z zabezpieczeniem logistycznym, z uzbrojeniem, z częściami zamiennymi i z umową offsetową. Wszystkie warunki, które trzeba spełnić, żeby ci najlepsi ludzie w Wojsku Polskim mogli zawładnąć tym sprzętem, są spełnione” – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Śmigłowce AH-64D Apache będą służyć jako narzędzie do intensywnego szkolenia polskich pilotów i personelu technicznego, którzy w przyszłości będą obsługiwać docelowe maszyny AH-64E. „W 2028 roku czekamy na pierwsze 15 sztuk z 96 zamówionych w zeszłym roku za 10 miliardów dolarów” – dodał wicepremier.
Zobacz też: Producent śmigłowców Apache stracił prawie 1/3 wartości od końca 2023 roku
W związku z tymi zakupami, Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi i Dęblinie będą mogły zająć się serwisowaniem komponentów kompozytowych oraz silników śmigłowców. Dodatkowo, Wojskowa Akademia Techniczna będzie prowadzić szkolenia dla studentów i inżynierów, którzy będą odpowiedzialni za naprawy i konserwację tych nowoczesnych maszyn.
Dzięki tym umowom, Polska ma stać się drugim co do wielkości użytkownikiem śmigłowców Apache na świecie, co znacząco wzmocni potencjał obronny kraju. W najbliższym czasie, jak zapowiedział wiceminister Bejda, zostanie podpisana również umowa na dostawę Borsuków, kolejnego kluczowego elementu modernizacji polskiego wojska.
Kresy.pl
Czuję pewien niedosyt informacyjny, gdyż Kosiniak z Kamyszem nie raczyli nadmienić, czy cena leasingu obejmuje również pióropusze indiańskie dla załóg a la Apacz.