Kwestie europejskie, bezpieczeństwo w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa oraz współpraca gospodarcza, to główne tematy poruszone podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych, pod przewodnictwem premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premier Litwy Ingridy Šimonytė – poinformowała w piątek witryna rządowa.

Jak poinformowała w piątek witryna polskiego rządu, podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych, pod przewodnictwem premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premier Litwy Ingridy Šimonytė poruszono kwestie europejskie, bezpieczeństwo w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa oraz współpracę gospodarczą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ostatnie wypadki związane ze stawieniem czoła napływowi nieregularnych migrantów i okazana w tych okolicznościach wzajemna solidarność i wsparcie jeszcze mocniej zacieśniły bilateralne relacje” – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska i Litwa są zdecydowane kontynuować za pomocą wszelkich niezbędnych środków wysiłki w celu skutecznej ochrony swoich granic, będących jednocześnie granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej.

Premierzy mieli też omówić kwestie dotyczące polskiej mniejszości na Litwie, w tym w szczególności sprawy polskiej oświaty, pisowni nazwisk i przygotowywanej przez litewski rząd ustawy o mniejszościach narodowych. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że czas, w którym Polska i Litwa zacieśniają swoje relacje dwustronne to dobry moment na wdrożenie zmian, które przyczynią się do poprawy jakości nauczania dla uczniów polskiej mniejszości narodowej na Litwie oraz uregulowania kwestii praw polskiej mniejszości.

Zobacz też: Błaszczak: Polska i Litwa współpracują przy przeciwdziałaniu atakom hybrydowym ze strony Białorusi

Premierzy przyjęli też Wspólną Deklarację Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Republiki Litewskiej dotyczącą współpracy dwustronnej. Ma ona wyrażać gotowość obu stron do pogłębienia współpracy na różnych płaszczyznach.

„Wspólne obrady naszych rządów są potwierdzeniem polsko–litewskiego partnerstwa strategicznego w wymiarze bilateralnym, regionalnym, europejskim i międzynarodowym. Zgodziliśmy się, że będziemy dążyć do kontynuacji raz do roku spotkań w takim formacie” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz też: Lider polskiej partii na Litwie wystąpił w obronie Polski w Parlamencie Europejskim

Kresy.pl/Gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz