Polska Grupa WB podpisała ramową umowę o współpracy technicznej i handlowej z japońską korporacją ShinMaywa Industries. To historyczny krok w relacjach polsko-japońskich w dziedzinie obronności, który otwiera nowe perspektywy dla obu krajów.

Podpisanie umowy miało miejsce podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i wiceministra obrony narodowej Pawła Zalewskiego w Japonii. Dokument sygnowali prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski oraz dyrektor zarządzający ShinMaywa Corporation Katsuo Tanaka.

Choć porozumienie ma na razie charakter ramowy, obie strony mają sobie wiele do zaoferowania. Japończycy doceniają doświadczenie polskiego przemysłu obronnego, które sprawdziło się w kontekście wojny na Ukrainie. Polska natomiast może uzyskać dostęp do japońskich technologii, szczególnie w obszarach, które dotąd były poza jej zasięgiem.

Grupa WB od lat specjalizuje się w nowoczesnych systemach obronnych, w tym w zakresie łączności, kierowania ogniem i systemów bezzałogowych. To właśnie te technologie mogą być przedmiotem szczególnego zainteresowania ShinMaywa Industries.

Z kolei japońska korporacja posiada bogate doświadczenie w sektorze lotnictwa załogowego, maszyn przemysłowych, pojazdów specjalnych oraz systemów środowiskowych. Jej najbardziej znanym produktem jest samolot amfibijny US-2, który może znaleźć zastosowanie także w Europie.

ShinMaywa Industries ma również japońskie certyfikaty eksportowe, umożliwiające rozwój i sprzedaż technologii wojskowych na rynkach międzynarodowych.

Współpraca polsko-japońska wpisuje się w szerszy trend zmian w polityce obronnej Japonii. Dotychczasowy pacyfistyczny charakter japońskiej konstytucji utrudniał rozwój eksportu przemysłu zbrojeniowego. Jednak w ostatnich latach Tokio zliberalizowało przepisy, co otworzyło drogę do większej współpracy międzynarodowej.

Prezes Piotr Wojciechowski podkreślił, że Grupa WB jest gotowa do rozwoju innowacyjnych technologii dla obronności, zwłaszcza w zakresie systemów bezzałogowych oraz morskich rozwiązań obserwacyjnych.

– Cieszę się z możliwości podpisania porozumienia o współpracy z przemysłem japońskim, zainteresowanym rozwojem zaawansowanych rozwiązań przeznaczonych dla obronności – powiedział Wojciechowski.

Podpisanie umowy z ShinMaywa Industries to kolejny sukces Grupy WB w Azji. W ubiegłym roku  Grupa WB podpisała z koreańską spółką Hanwha Aerospace umowę wykonawczą dotyczącą szczegółowych ustaleń do utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture. Zadaniem nowego podmiotu ma być wspólny rozwój i produkcja pocisków rakietowych na terenie Polski. Chodzi o pociski CGR-080 kalibru 239 mm dla wyrzutni rakietowych HOMAR-K.

Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu, a produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r. – podała Rzeczpospolita w grudniu ub. roku.

Dotychczas Hanwha Aerospace podpisała z Polską kilka umów, m.in. na eksport 290 wyrzutni Chunmoo oraz kierowanych pocisków rakietowych CGR-80 i klasy 290 km (CTM-290); oraz umowę o wartości około 140 milionów dolarów dotyczącą dostawy systemu łączności Fonet i kierowania ogniem Topaz dla armatohaubic K9A1 Thunder.

Kresy.pl / zbiam.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz