Ponad pracowników uczelni wyższych z państw zachodnich i Izraela domaga się od władz Polski zwolnienia z aresztu aktywisty ruchu LGBT Michała Sz. pseudonim “Margot”.

“My, niżej podpisane i podpisani badaczki i badacze, wyrażamy głębokie zaniepokojenie bezprecedensowym atakiem na społeczność LGBT+ w Polsce” – list otwarty rozpoczynający się deklaracją o takiej treści opublikowała w środę “Gazeta Wyborcza”. Odnosi się on do tymczasowego aresztowania Michała Sz. ps. „Margot”, oskarżonego o atak na działacza pro-life oraz niszczenie mienia należącego do fundacji, wobec którego sąd zastosował w piątek dwumiesięczny areszt. Michał Sz. został zatrzymany 7 sierpnia.

“Z całą mocą potępiamy aresztowanie działaczki LGBT+ Małgorzaty (Margot) Szutowicz, które uważamy nie tylko za niepotrzebny i nieproporcjonalny środek zapobiegawczy, ale także za kolejny – po ogłoszeniu niektórych części Polski „strefami wolnymi od LGBT” – etap homofobicznej kampanii prowadzonej przez polskie władze” – napisali przedstawiciele zachodnich instytucji naukowych, odwołując się do deklaracji oskarżonego mężczyzny, który publicznie twierdzi, że jest kobietą.

“Niepokoi nas również brutalność, z jaką polskie siły policyjne interweniowały wobec osób uczestniczących w demonstracji wspierającej Małgorzatę 7 sierpnia. Wzywamy polskie władze do natychmiastowego uwolnienia Małgorzaty Szutowicz i do zagwarantowania praw osób LGBT+” – kończą swój list otwarty sygnatariusze.

List został podpisany przez 211 pracowników narodowych akademii nauk i czołowych uczelni w Polsce, USA, Izraelu, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Czechach, Niemczech. Wśród nich znalazły się takie znane jak Daniel Beauvois, Noam Chomsky, Jan Grabowski, Jan Tomasz Gross, Chantal Mouffe, Andrzej Seweryn, Magdalena Środa.

wyborcza.pl/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply