W nowym sondażu tylko cztery partie w Sejmie

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM wskazuje na wyborcze zwycięstwo partii rządzącej.

W sondażu IBRiS Prawo i Sprawiedliwość otrzymało poparcie 45,1 proc. ankietowanych. Partia rządząca otrzymała w nim prawie dwukrotnie większe poparcie niż główna siła opozycji – Koalicja Obywatelska, którą wskazało 24,6 proc. respondentów. Według portalu dorzeczy.pl taka proporcja wraz z wynikami innych partii wskazuje, że PiS ma szansę osiągnąć w kolejnej kadencji samodzielną większość w Sejmie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dwucyfrowe poparcie w sondażu uzyskała lewicowa koalicja skupiona wokół Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którą wybrało 12,6 proc. badanych, zaś Koalicję Polską założoną przez Polskie Stronnictwo Ludowe wybrało 5,6 proc. pytanych. Poza czterema komitetami wyborczymi żaden inny nie wprowadziłby, według IBRiS, swoich reprezentantów do Sejmu. Piąty ogólnopolski komitet – Konfederację Wolność i Niepodległość wybrało tylko 3,8 proc. respondentów. To wynik różniący się od większości innych niedawnych sondaży wskazujących, że komitetowi narodowców i konserwatywnych liberałów uda się przekroczyć próg wyborczy.

8,3 proc. badanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi na pytanie na kogo oddałoby swój głos.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

45,3 proc. wszystkich respondentów na pytanie czy wezmą udział w wyborach odpowiedziało „zdecydowanie tak”, 13,3 proc. stwierdziło, że „raczej tak”. 14,8 proc. badanych odpowiedziało natomiast, że „raczej nie” weźmie udziału w wyborach, a 25,4 proc, że „zdecydowanie nie”. 1,2 proc. respondentów nie potrafiło określić się w tej sprawie.

Sondaż zrealizowano 4–5 października 2019 r. metodą CATI, na próbie 1100 osób.

polsatnews.pl/dorzeczy.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz