Prezydent Ukrainy podpisał dekret, na mocy którego w tym roku oficjalnie, jako święto państwowe z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej, ma być obchodzony nie tylko dzień 8 maja, jak w ostatnich latach, ale również 9 maja, jak od czasów ZSRR do 2015 roku.

W środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret nr 99/2019 „O wyznaczeniu w 2019 roku Dnia Pamięci i Pojednania, Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej i 75. rocznicy wygnania nazistów z Ukrainy”. Tekst zamieszczono na oficjalnej stronie prezydenta.

Na mocy dekretu, ukraiński rząd został zobowiązany m.in. do zatwierdzenia i zabezpieczenia obchodów tych rocznic, związanych z zakończeniem II wojny światowej. Z treści dokumentu wynika, że w maju oficjalnie zakończenie II wojny światowej ma być obchodzony nie tylko w Dzień Pamięci i Pojednania 8 maja, jak w ostatnich latach, ale również dzień później – 9 maja, w Dzień Zwycięstwa.

„(…) zaplanowawszy, w szczególności: przeprowadzenie 8, 9 maja i 28 października w stolicy Ukrainy – mieście Kijowie, centrach obwodów, innych miejscowościach, uroczystych, kulturalnych, naukowo-oświatowych, wojskowo-patriotycznych i innych tematycznie wydarzeń z udziałem przedstawicieli organów władzy wykonawczej, organów samorządów lokalnych, korpusu dyplomatycznego akredytowanego na Ukrainie, duchowieństwa i organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – czytamy w treści dekretu.

Ponadto, obchody zarówno Dnia Pamięci i Pojednania, jak również Dnia Zwycięstwa, mają być szeroko relacjonowane i poprzedzone odpowiednimi działaniami promocyjnymi. Ich organizacją maja zająć się organy administracji państwowej na poziomie stolicy i miast obwodowych.

W 2015 roku Ukraińcy przesunęli dzień święta zakończenia II wojny światowej z 9. na 8. maja nadając mu nazwę Dzień Pamięci i Pojednania, co miało w założeniu nie tylko zrywać z tradycją radziecką, ale też odróżnić się od Rosji, gdzie obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. Co prawda formalnie 9 maja na Ukrainie jest świętem państwowym pod nazwą Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej, ale od 2016 roku ma wyraźnie drugorzędne znaczenie. O przeniesienie świętowania zakończenia II WŚ wnioskował też Ukraiński IPN kierowany przez Wołodymyra Wjatrowycza.

Zobacz: Ukraina: portrety Bandery i Szuchewycza na czele marszu z okazji święta zakończenia II wojny światowej

President.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply