W czasie gdy kurs liry nadal spadał w stosunku do dolara, minister finansów Turcji Berat Albayrak przebywał w Paryżu, gdzie spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem.

Wartość giełdowa liry spadła w środę popołudniu do wartości 6,2 liry za jednego dolara, podczas gdy w poniedziałek, po tygodniowej przerwie w notowaniach, kurs ten wynosił jeszcze 6,12 liry za dolara, informuje agencja informacyjna Reuters. Tym samym turecka waluta nadal pada ofiarą zarówno wewnętrznych uwarunkowań tureckich finansów jak i politycznego ataku władz Stanów Zjednoczonych, które nałożyły niedawno cła importowe na turecką stal i aluminium oraz rozważają kolejne posunięcia wymierzone w Turcję.

Na tle tej sytuacji minister finansów Turcji Berat Albayrak udał się w środę do Paryża gdzie spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem Bruno Le Mairem. Po spotkaniu z Le Mairem turecki minister podkreślił, że jest ono częścią wysiłków Turcji na rzecz pogłębienia relacji za państwami Europy. Jednocześnie Albayrak zdecydowanie skrytykował amerykańskie sankcje, twierdząc, że mogą przyczynić się one do destabilizacji całego regionu Bliskiego Wschodu, a także Europy poprzez zaostrzenie kryzysu migracyjnego i zagrożenia terrorystycznego. Recep Tayyip Erdgoan zobowiązał się w umowie z 2016 r. do powstrzymania przepływu nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu do Grecji i odbierania tych z nich, którzy będą odsyłani przez Grecję i UE. Ankara od dłuższego czasu przypominając o tej swojej roli używa jej jako argumentu w dyplomacji.

Wizyta Albayraka w Paryżu i ostra krytyka pod adresem Waszyngtonu następują tuż po wystąpieniu prezydenta Emmanuela Macrona przed francuskim korpusem dyplomatycznym. Stwierdził on w swoim przemówieniu, że Europa “nie może dłużej polegać” na Stanach Zjednoczonych w dziedzinie bezpieczeństwa i powinna na tej płaszczyźnie budować własny potencjał. Macron opowiedział się także za nawiązaniem dialogu z Rosją w sprawach bezpieczeństwa.

reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply