Sekretarz Skarbu USA, Steve Mnuchin, ostrzegł w czwartek, że Waszyngton jest gotowy nałożyć dodatkowe sankcje na Turcję, jeśli Ankara nie zwolni wkrótce uwięzionego amerykańskiego pastora, Andrew Brunsona.

Mnuchin powiedział w czwartek, że USA są gotowe wykorzystać nowe sankcje przeciwko Turcji, jeśli Brunson, oskarżany przez Turków o kontakty ze spiskowcami planującymi zamach stanu w 2016 roku, nie zostanie natychmiast uwolniony. Słowa Mnuchina padły podczas rozmowy z Trumpem w Białym Domu, która była transmitowana przez media. Trump powiedział, że ostatnimi czasy, Turcja nie zachowuje się jak przyjaciel USA.

Nawiązując do uwięzionego pastora Andrew Brunsona, Trump powiedział: „przetrzymują wspaniałego chrześcijańskiego pastora, on jest niewinnym człowiekiem.” Z kolei rzecznik tureckiego prezydenta, Ibrahim Kalin po spotkaniu gabinetu pod przewodnictwem prezydenta, zapewnił, że obecny kryzys gospodarczy i radykalny spadek wartości tureckiej liry „przekształcimy w szansę.”

Turcja próbuje poszukiwać kapitału w Chinach. W środę deklarację znaczącego wsparcia tureckiej gospodarki dał władca Kataru Tamim ibn Hamad al-Sani. Emir zapowiedział, że katarskie podmioty zainwestują w Turcji na łączną sumę 15 mld dolarów, jak twierdzi państwowa turecka agencja informacyjna Anadolu, a za nią agencja Bloomberg. Informację tę potwierdził na Tweeterze rzecznika prezydenta Turcji, Ibrahim Kalin. Już tylko informacja o zaangażowaniu małego lecz bogatego emiratu we wsparcie Turcji odniosła natychmiastowy skutek. Wkrótce po opublikowaniu przez Kalina przytaczanego wpisu kurs tureckiej liry do dolara wzrósł o 5,5%.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Deklaracja władz Kataru potwierdza trwałość sojuszu łączącego emirat z Półwyspu Arabskiego z Turcją. Oba państwa koordynują politykę na całym Bliskim Wschodzie. Turcja i Katar popierają te same ugrupowania zbrojne w wojnach w Libii i Syrii. Gdy Arabia Saudyjska wprowadziła w zeszłym roku wraz ze swoimi sojusznikami blokadę Kataru, co mogło być przygotowaniem do agresji na to państwo, Ankara jednoznacznie stanęła po stronie Dohy. Turcy wysłali wówczas do Kataru swoich żołnierzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Turcja podwaja cło na samochody i inne towary z USA

kresy.pl / times of israel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz