Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa opublikował artykuł na temat prirytetów politycznych w sferze za którą odpowiada.

Josep Borrell w swoim tekście zrelacjonował swój pobyt na niedawnym Monachijskim Forum Bezpieczeństwa. Wśród priorytetów polityki zagranicznej Brukseli wskazał on na intensyfikację relacji z “globalnym Południem”. Wiem, że termin „Globalne Południe” obejmuje bardzo różne rzeczywistości, niemniej jednak porusza realny problem. Jeśli obecne globalne napięcia geopolityczne będą nadal ewoluować w kierunku „Zachodu przeciwko reszcie”, przyszłość Europy będzie rysować się w ponurych barwach. Era dominacji Zachodu rzeczywiście definitywnie się skończyła. Chociaż zostało to teoretycznie zrozumiane, nie zawsze wyciągnęliśmy z tej nowej rzeczywistości wszystkie praktyczne wnioski.” – ocenił szef unijnej dyplomacji.

“Wielu mieszkańców „Globalnego Południa” zarzuca nam „podwójne standardy”. Rosji udało się wykorzystać tę sytuację, chociaż prowadzona przez nią wojna agresywna przeciwko Ukrainie ma charakter typowo imperialistyczno-kolonialny. Musimy odeprzeć tę narrację, ale także zająć się tą kwestią nie tylko słowami: w nadchodzących miesiącach musimy podjąć ogromny wysiłek, aby odzyskać zaufanie naszych partnerów.” – uznał szef unijnej dyplomacji.

Czytaj także: Trzy państwa Sahelu opuszczają prozachodnią organizację – stu rosyjskich żołnierzy ląduje w Burkina Faso

Innym kluczowym zadaniem Unii Europejskiej jest według Borrella wspieranie Ukrainy. “Ta wojna postawiła nas w sytuacji, która wymaga zupełnie innego podejścia niż w zwykłych czasach pokoju. – uznał dyplomata – Jeżeli w nadchodzących miesiącach nie będziemy działać wystarczająco szybko, Ukrainie grozi utrata pozycji. Musimy bardziej wspierać Ukrainę i to szybciej, zwłaszcza w zakresie amunicji artyleryjskiej. Są potrzebne [pociski] teraz, a nie za kilka miesięcy”. Borrel uznał przy tym, że deficyt wsparcia dla Ukrainy to nie “brak mocy produkcyjnych” przemysłu zbrojeniowego państw unijnych a “raczej niedobór środków finansowych i zamówień”.

“Jesteśmy świadkami nowego rodzaju wojny: takiej, która przywołuje na myśl zarówno okopy I wojny światowej, jak i roboty z Gwiezdnych Wojen” – uznał Borrell dlatego wzywał do zapewnienia Ukraińcom nie tylko zwykłej amunicji, ale też nowocześniejszych środków bojowych.Jak radził – “Musimy także wyciągnąć dla siebie konsekwencje tego nowego sposobu prowadzenia wojny i więcej inwestować w innowacje w dziedzinie obronności”.

Borrel wzywał państwa unijne do “długofalowego zaangażowania” na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy, sugerując udzielanie jej nawet gwarancji i wskazują na dwustronne umowy jaki Kijów zawarł z “niektórymi państwami”.

Szef unijnej dyplomacji wezwał również do wsparcia humanitarnego cywilów w Strefie Gazy. Napisał o “poważnej katastrofie humanitarnej” w palestyńskiej eksklawie, wobec której “zakończenie walk” jest “oczywiście najpilniejszym zadaniem”. Zawracał jednak uwagę, że także na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie sytuacja Palestyńczyków jest trudna.

Czytaj także: Setki tysięcy ludzi w Strefie Gazy bez dachu nad głową

“Czy UE może odegrać rolę w zaprowadzeniu pokoju w regionie i ostatecznie wdrożyć rozwiązanie w postaci dwóch państw, za którym opowiadamy się od ponad 30 lat? Jestem przekonany, że możemy. Jest to nie tylko możliwe, ale także naszym obowiązkiem i leży w naszym interesie.” – zadeklarował Borrell.

eeas.europa.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply