Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zaprezentował program polityki zagranicznej swojego rządu.

W poniedziałek wieczorem Sunak wygłosił swoje pierwsze przemówienie na temat polityki zagranicznej na bankiecie w Londynie. Podkreślił w nim aspekt ideologiczny brytyjskiej polityki. „Wolność i otwartość zawsze były najsilniejszymi siłami postępu” — Sunak w przemówieniu odwołała się do liberalnych pojęć. Zaznaczył, że „nigdy nie zostało [to] osiągnięte przez stanie w miejscu”.

Brytyjski premier ogłosił również zakończenie „złotej ery” relacji z Chinami. Poprzednie dekady budowania związków gospodarczych z tym państwem określił jako „naiwne”, zacytował portal BBC. „Zdajemy sobie sprawę, że Chiny stanowią systemowe wyzwanie dla naszych wartości i interesów, wyzwanie, które staje się coraz ostrzejsze wraz ze zmierzaniem [ChRL] w kierunku jeszcze większego autorytaryzmu” – powiedział premier.

Sunak skrytykował, jak to ujął, „tłumienie” manifestacji w Chinach przeciwko ograniczeniom przeciwepidemicznym, do jakich doszło w tym kraju w ostatnich dniach.

Jednak Sunak podkreślił zarazem, że nie należy uciekać się do „retoryki zimnowojennej” ponieważ „nie możemy po prostu ignorować znaczenia Chin w sprawach światowych – dla globalnej stabilności gospodarczej lub kwestii takich jak zmiany klimatu”.

Dodał, że Wielka Brytania będzie współpracować z sojusznikami, w tym z USA, Kanadą, Australią i Japonią, aby „zarządzać tą zaostrzającą się konkurencją, w tym poprzez dyplomację i zaangażowanie”.

„Oznacza to przeciwstawienie się naszym rywalom, nie za pomocą szumnej retoryki, ale przez śmiały pragmatyzm” – podsumował Sunak.

Czytaj także: Wielka Brytania zbuduje nowe okręty. Sunak: Chcemy chronić siebie i naszych sojuszników

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz