Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska i zwolennik kulturowego separatyzmu, Jerzy Gorzelik w obcesowy sposób wypowiedział się na temat przygotowań do obchodów wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Gorzelik postanowił skomentować zaproszenie jakie otrzymał od marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego na obchody 100 rocznicy wyboruchu pierwszego powstania śląskiego. Zamieszczając zdjęcie zaproszenia na Facebooku, przewodniczący RAŚ porównał w wulgarnych słowach obchody do praktyk władzy komunistycznej – „Rozścierwia się, rozchamia na naszym Górnym Śląsku nacjonalistyczno-stepowa propaganda ze swą parcianą retoryką pierwszych sekretarzy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Równie obcesowo Gorzelik napisał o Polsce i jej mieszkańcach – „Polska w coraz większym stopniu staje się republiką infantylnych dupków, niedouczonych błaznów, pokrywających swą intelektualną mierność patosem cuchnącym stęchlizną powiatowych komitetów”.

Powstanie śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. i było zrywem miejscowych Polaków pragnących powrotu Górnego Śląska do Polski. Rzeczpospolita ze względu na swoje ówczesne zaangażowanie w walki z Armią Czerwoną oraz  stanowisko Wielkiej Brytanii skłonnej zachować region w granicach Niemiec, nie mogła udzielić powstańcom wsparcia wojskowego. Bezpośednim detonatorem powstania była masarka w Mysłowicach, gdzie żołnierze niemieckiego Grenzschutzu ostrzelali ludzi stojących na terenie miejscowej kopalni czego skutkiem była śmierć siedmiu górników, dwóch kobiet i jednego dziecka. Słabo przygotowane i podjęte tylko przez część oddziałów tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej powstanie Niemcy stłumili 24 sierpnia. Polacy wywoływali powstania na Górnym Śląsku jeszcze dwukrotnie: w 1920 i 1921 r.

48-letni Gorzelik jest przewodniczącym Ruchu Autonomii Śląska od 2003 r. Jest kulturowym separtystą twierdzącym, że ślązacy nie są częścią narodu polskiego. w 2014 r. mówił nawet o separacji politycznej do ktorej według niego dojdzie jeśli województwo śląskie nie otrzyma autonomii.

facebook.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz