Czesi sprzedali „Silesię”, największą prywatną kopalnię węgla w Polsce

Największa prywatna kopalnia węgla kamiennego w Polsce, należąca do czeskiego holdingu PG Silesia, po 10 latach została przez nich sprzedana katowickiej grupie Bumech. Czesi wcześniej proponowali przekazanie kopalni Skarbowi Państwa, ale do porozumienia nie doszło.

Czesi po 10 latach sprzedają należącą do nich największą prywatną kopalnię węgla kamiennego w Polsce. Chodzi o Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach i związaną z nią spółkę Mining Services and Engineering.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Nabywcą jest katowicki Bumech, grupa od lat działająca w branży wydobywczej, realizując kontrakty górnicze w Polsce i za granicą. Spółka Bumechu prowadzi kopalnię boksytu w Czarnogórze.

 

Umowa, warta 20,03 mln zł, została już podpisana. Pozostało jedynie rozliczenie się z dotychczasowym czeskim właścicielem kopalni – Energetycznym i Przemysłowym Holdingiem (EPH) oraz Braindour Development Limited (BDL).

Według Money.pl, do sfinalizowania transakcji „doszło szybciej, niż można było się spodziewać”. Przedwstępna umowa zakupu została zawarta 17 grudnia ub. roku. Wówczas Bumech sygnalizował, że transakcja ma dojść do skutku w trzy miesiące. Wystarczyło półtora miesiąca.

Portal zwraca jednak uwagę, że przejęcie udziałów w Silesii było przedmiotem poufnych negocjacji od września 2020 roku. W październiku w kopalni przeprowadzono szczegółową analizę opłacalności przejęcia, a w kolejnym miesiącu inwestor złożył wiążącą ofertę zakupu udziałów w obu spółkach.

Bumech zaznaczał już w grudniu, że uważa zakup PGS i MSE za biznesowo uzasadnioną szansę na rozwój grupy i umocnienie jej pozycji rynkowej.

Czesi wcześniej proponowali przekazanie kopalni Skarbowi Państwa, ale do porozumienia ostatecznie nie doszło.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PG Silesia jest największą z trzech prywatnych kopalń węgla kamiennego w Polsce. Została jednak dotknięta kryzysem, spotęgowanym przez pandemię koronawirusa, podobnie jak inne zakłady górnicze w Polsce. W ostatnich latach kopalnia Silesia produkowała około 1,4-1,7 mln ton węgla energetycznego rocznie.

Łączne zasoby węgla tej kopalni szacowane są na około 500 mln ton. Ma koncesję na wydobycie do końca sierpnia 2044 roku.

Czytaj także: PG Silesia: sytuacja na rynku węgla może stać się dramatyczna

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz