We wtorek liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce wzrosła o 595. To najwyższy dobowy wzrost liczby zakażonych od początku epidemii. Prawie połowa nowych zachorowań przypada na woj. śląskie, gdzie przeprowadza się badania przesiewowe górników i ich rodzin.

W ciągu dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu w sumie 595 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Tak dużo nie stwierdzono w Polsce od początku epidemii. Aż 288 z tych przypadków wykryto w woj. śląskim. To 238 górników i 50 członków ich rodzin.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak tłumaczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, wzrost liczby stwierdzonych zachorowań wynika z badań przesiewowych górników kopalń uznanych za ogniska koronawirusa i ich rodzin. We wtorek przeprowadzono 3 tysięcy takich badań, a we wcześniejszych dniach 12 tysięcy. Na początku przyszłego tygodnia badania zostaną powtórzone u osób, które uzyskały za pierwszym razem wynik negatywny, by mieć pewność, że nie są zarażone.

Jak podał we wtorek Dziennik Zachodni, liczba zarażonych górników zbliża się do tysiąca. Najwięcej – 711 – jest w Polskiej Grupie Górniczej, z czego ponad 300 w kopalni Jankowice. Wydobycie wstrzymało wiele kopalń.

Jak powiedział portalowi Wp.pl dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu Władysław Perchaluk, nie spodziewał się on tak dużej liczby wyników pozytywnych testów u górników. Według niego jeśli liczba chorych w regionie wciąż będzie się powiększać, skala epidemii w pewnym momencie przerośnie zdolności miejscowej służby zdrowia i będzie ona potrzebować pomocy z zewnątrz.

Od początku epidemii w Polsce testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny u 16 921 osób. Zmarło 839 osób, z czego 28 w ciągu ostatniej doby. Dotychczas wyzdrowiało 6 131 osób.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 16,5 tys. testów, a od początku epidemii ponad 507 tys. u prawie 466 tysięcy osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Zmarła trzecia zakonnica z Chełmna zarażona koronawirusem

Kresy.pl / dorzeczy.pl / wp.pl / dziennikzachodni.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz