Trzy połączone komisje Senatu zajęły się w poniedziałek ustawą regulującą tegoroczne wybory prezydenckie. Poparły większość złożonych do niej poprawek.

Ustawą o wyborach prezydenckich zajęła się w poniedziałek Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza. Ich członkowie poparli większość z 45 poprawek dotychczas zgłoszonych do tekstu ustawy przez senatorów, jak podał portal rmf24.pl. Także tę wniesioną przez Marka Borowskiego z Koalicji Obywatelskiej, która pozwoli na poparcie kandydata na prezydenta podpisem elektronicznym za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.

 

Poprawki zakładają też, że nowi kandydaci, którzy chcą dołączyć do wcześniej zarejestrowanych, otrzymają możliwość zbierania podpisów poparcia dla swojej kandydatury przez co najmniej 10 dni. Kandydaci muszą uzyskać co najmniej 100 tys. podpisów od obywateli. Wiadomo, że zbiórkę taką będzie musiał przeprowadzić Rafał Trzaskowski, który został nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej po tym gdy z ubiegania się o stanowisko głowy państwa zrezygnowała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Komisje poparły też inną poprawkę senatora Borowskiego mówiącą, że marszałek Sejmu określa kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW. Senatorzy zgodzili się również by komisje wyborcze pracowały tym razem dłużej, bo aż przez 16 godzin. Mają być otwarte w godzinach 6-22

Zgodnie z inną przyjętą poprawką Państwowa Komisja Wborcza będzie miała decydujący głos w podejmowaniu decyzji, na wniosek ministra zdrowia, o przeprowadzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego na określonym terenie. Zaś Polacy za granicą musieliby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 15 dnia przed dniem wyborów. Odpowiedni dla obszaru ich zamieszkania konsul musi dostarczyć pakiet wyborczym emigrantom co najmniej 9 dni przed datą wyborów prezydenckich, podała telewizja TVN24.

Odrzucona została natomiast poprawka zgłoszona przez wicemarszałka Senatu Marka Pęka z Prawa i Sprawiedliwości, zakładająca, że kopertę zwrotną wyborca będzie mógł wrzucić do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej najpóźniej do godz. 6 rano w dniu poprzedzającym dzień wyborów. Wyborca będzie mógł wrzucić kopertę najpóźniej dwa dni przed dniem wyborów.

rmf24.pl/tvn24.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply