Choć rząd Węgier uznaje sprawę referendum w Katalonii za wewnętrzną sprawę Hiszpanii, jednocześnie wyraził przekonanie, że należy szanować wolę mieszkańców Katalonii do przeprowadzenia referendum w sprawie przyszłości tego regionu.

Władze regionu Katalonii rozpisały na 1 października referendum w sprawie ewentualnego odłączenia się do Hiszpanii. Sprawę tę komentował dziś w Brukseli rzecznik premiera Węgier Viktora Orbána, Zoltán Kovács. Zapytany o stanowisko władz Węgier, Kovács odpowiedział: “Wola ludu jest zawsze ważna. Takie jest stanowisko”. Jednocześnie rzecznik przywódcy Węgier podkreślał, że jego rząd nie aspiruje do pouczania mieszkańców Hiszpanii. “To jest wewnętrzna sprawa Hiszpanii i Katalończyków, i to powinna być ich decyzja, wszyscy powinniśmy szanować wolę ludu to się nazywa demokracja”.

Kovács nie udzielił odpowiedzi na pytanie dziennikarza, czy jego rząd uzna niepodległość Katalonii, w przypadku gdyby taka opcja zwyciężyła w październikowym referendum i została ona proklamowana przez władze tego regionu. Mimo tego stanowisko zaprezentowane przez Kovácsa katalońscy separatyści mogą odczytać przynajmniej jako wsparcie dla samej idei referendum, które władzy Hiszpanii za nielegalne i którego przeprowadzenie usiłują powstrzymać środkami prawnymi i administracyjnymi.

Można przypuszczać, że przesłanką takiego stanowiska władz Węgier jest to, że sprawę Katalonii traktują one przez pryzmat swoich rodaków żyjących w sąsiednich państwach. Wskutek rozbioru Węgier postanowionego traktatem w Trianon i podtrzymanego przez decyzje mocarstw zwycięskich w drugiej wojnie światowej, w państwach sąsiadujących z tym państwem żyje dziś łącznie, w zwartych społecznościach 2,4 miliona Madziarów. Węgry uczyniły z ich wsparcia priorytet swojej polityki zagranicznej, łącznie z masowym przyznawaniem kresowym rodakom obywatelstwa. Budapeszt oficjalnie też popiera ideę autonomii terytorialnej Siedmiogrodu na obecnym terytorium Rumunii. Program taki wysunęli zamieszkujący do w większości Węgrzy-Seklerzy.

politico.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply