W ciągu siedmiu lat od momentu dojścia do władzy koalicji z Fideszem na czele, ponad 950 tys. osób otrzymało węgierskie obywatelstwo w wyniku przyspieszonej procedury – poinformował wicepremier Węgier Zsolt Semjén.

Podczas wtorkowego posiedzenia jednej z węgierskich komisji parlamentarnych wicepremier Zsolt Semjén poinformował, że od 2010 roku węgierskie obywatelstwo otrzymało 950 tys. osób. Było to możliwe dzięki przyspieszonej procedurze, wprowadzonej przez rząd Viktora Orbana. Wcześniej węgierski rząd przyznawał Węgrom poza granicami kraju Karty Węgra, a także Karty Rodziny Węgra. Później ułatwiało to jej posiadaczom uzyskanie węgierskiego obywatelstwa.

– Wszystkie komponenty instytucjonalnego wsparcia dla węgierskich społeczności za granicą są na swoim miejscu i działają – powiedział Semjén.

Według przedstawionych danych, 835 tys. osób uzyskało węgierskie obywatelstwo w drodze naturalizacji, a 115 tys. raczej poprzez zadeklarowanie obywatelstwa. Chodzi tu o osoby, których rodzine lub dziadkowie wyemigrowali z Węgier i którzy są Węgrami z urodzenia, ale nigdy nie zadeklarowali węgierskiego obywatelstwa. Odrzucono łącznie 30 tys. wniosków, głównie z powodu zbyt słabej znajomości języka węgierskiego.

Semjen obiecał, że przed upływem kadencji obecnego rządu, liczba nowych obywateli Węgier wzrośnie do miliona.

Wicepremier przytoczył również dane pokazujące skalę wzrostu nakładów finansowych na wsparcie Węgrów poza granicami kraju. O ile w 2009 roku przeznaczano na ten cel zaledwie 9 mld forintów, o tyle w 2016 roku było to już blisko dziesięć razy więcej – 89 mld forintów (ok. 286 mln euro).

Semjen dodał, że przedsiębiorcy za granicą otrzymali bezprecedensowe wsparcie. Podkreślił też, że dofinansowanie sektora edukacyjnego dotyczy szkół na wszystkich poziomach nauczania. Węgierski rząd przeznaczył też 17 mld forintów na ulepszenie przedszkoli.

– Węgry zarysowują jednolity program demograficzny, dotyczący etnicznych społeczności węgierskich za granicą we wszystkich odnośnych inicjatywach – powiedział wicepremier.

Przeczytaj: Ukraina: Węgrzy na Zakarpaciu żądają od Kijowa autonomii ws. stosunków międzynarodowych [+VIDEO]

Ponadto, Semjen powiedział, że zdolność etnicznych Węgrów do wzmacniania swoich interesów zależy od powodzenia ich partii politycznych. Przypomniał, że w ubiegłoroczny sojusz wyborczy dwóch partii transylwańskich Węgrów, MPP i RMDSZ przyniósł punkt zwrotny dla miejscowych Węgrów i umożliwiły uzyskanie wymiernego wyniku. W grudniu 2016 r. sojusz wyborczy obu partii uzyskał w wyborach do parlamentu Rumunii 6 proc. głosów.

PRZECZYTAJ: Uczmy się od Węgrów w sprawie współpracy z Rosją i zabiegania o interesy rodaków za granicą

W marcu 2016 roku Semjen mówił, że przetrwanie społeczności Węgrów za granicą zależy od tego, czy uda im się poczynić postępy na drodze do autonomii. Podkreślał również, że od sukcesu partii politycznych etnicznych Węgrów zależy możliwość realizacji ich interesów.

Dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz