Węgrzy z Zakarpacia domaga się od prezydenta Poroszenki podpisania dekretu ws. autonomii regionu w sprawach stosunków międzynarodowych, stawiając ultimatum w kwestii dalszej przynależności regionu do Ukrainy.

W Użgorodzie, stolicy Zakarpacia, odbyło się spotkanie zakarpackich Węgrów, domagających się przyznania ich regionowi autonomii w ramach Ukrainy. Według ukraińskich mediów, w „separatystycznym spotkaniu” Rady Społeczności Węgierskiej Zakarpacia wzięli udział przedstawiciele węgierskiej młodzieży oraz lokalni deputowani. Jego uczestnicy poparli wezwanie szefa Zakarpackiej Rady Obwodowej Michaiła Riwisa ws. oddzielenia tego regionu od Ukrainy i ustanowienia autonomii. Żądał on również przeznaczenia na rzecz Zakarpacia większej ilości środków na rozwój infrastruktury, grożąc, że w przeciwnym razie region ten może oddzielić się od Ukrainy.

Przeczytaj: Narasta konflikt między Ukrainą a Węgrami na tle mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu

Węgrzy domagali się także od Petra Poroszenki nadania regionowi „niekonstytucyjnych uprawnień”, m.in. w zakresie prowadzenia własnej polityki zagranicznej. Prezydentowi Ukrainy przedstawiono specjalny dekret w tej sprawie. Odczytał go przedstawiciel grupy inicjatywnej, węgierski aktywista Iwan Farkosz.

– Proponujemy Kijowowi podpisanie tego porozumienia o rozgraniczeniu pełnomocnictw, które pozwoli społeczności węgierskiej godnie żyć na Ukrainie. Popieramy zdanie przewodniczącego Zakarpackiej Rady Obwodowej Michaiła Riwisa, który mówił o dostępności obiektywnych warunków dla możliwości wyjścia ze składu Ukrainy– mówił Farkosz. – Jeśli Kijów chce widzieć region w składzie państwa, potrzebujemy 20 proc. kwoty przedstawicieli społeczności węgierskiej w Zakarpackiej Radzie Obwodowej, a także transmisji telewizyjnych w języku węgierskim.

Projekt porozumienia został przesłany do podpisu prezydentowi Petrowi Poroszence.

Zobacz: Węgrów na noże – krzyczą neobanderowcy na Zakarpaciu [+VIDEO]

Zdaniem lokalnego deputowanego, Stepana Gala (Hala), lokalni Węgrzy maja legalne prawo do przedstawiania swoich interesów na arenie międzynarodowej. – Dlatego inicjujemy powołanie Komitetu ds. zagranicznych, który będzie bronił naszych interesów– powiedział.

Z kolei Paweł Weresz, deputowany rady miejskiej w Użgorodzie mówił, że w zakarpackich szkołach nauczanie w języku węgierskim powinno być obowiązkowe, począwszy od pierwszej klasy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła postępowanie kryminalne ws. prowadzenia antykonstytucyjnych działań.

Przeczytaj: Ukraińskie media rozważają scenariusz ataku Rumunii i Węgier na Ukrainę

Strana.ua / gordonua.com / izvestia.kiev.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    pro_patria :

    Komentarz może być jeden: ” Dają Nam przykład na każdym kroku Węgrzy jak zwyciężać mamy”. BRAWO WĘGRZY !!! Jako pierwsi stosujecie jedynie możliwe metody prowadzenia rozmów z motłochem upaińskim: siła, nieugiętość, nieustępliwość, stawianie spraw na ostrzu noża. Niestety, nasze miernoty u władzy tak oczywistych wniosków dotyczących dyskusji z dziczą nie wyciągnęły i wszystkie znaki świadczą o tym, że nie wyciągną. Żenada…