Rząd przyjął na dzisiejszym posiedzeniu wstępny projekt budżetu państwa na 2020 rok. – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Po raz pierwszy od transformacji ustrojowej budżet nie będzie miał deficytu.

We wtorek na posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjęty projekt zakłada zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld złotych. Szef rządu podkreślał, że po raz pierwszy po 1989 roku budżet ma być bez deficytu. Morawiecki nazwał projekt budżetu „bardzo rozsądnym”.

Według Morawieckiego wydatki na cele społeczne mają wynieść 66 mld złotych. Premier przekonywał, że budżet pozwoli na finansowanie programów socjalnych rozpoczętych w tym i poprzednich latach, w tym 500+ dla każdego dziecka. „Podobnie zresztą, jak na cele polityki obronnej i inne kwestie, które są bardzo ważne dla polityki gospodarczej państwa” – mówił Morawiecki. Budżet obronny ma wynieść w przyszłym roku prawie 50 mld złotych. Służba zdrowia otrzyma środki w kwocie stanowiącej ponad 5 proc. PKB (120 mld złotych).

Według portalu Money.pl rząd liczy na dodatkowe wpływy do budżetu z opodatkowania oszczędności emerytalnych (ok. 8,5 mld szacowanych wpływów), sprzedaży częstotliwości 5G oraz praw do emisji gazów cieplarnianych (każde ma dać wpływy po 9 mld złotych). Z uszczelnienia systemów podatków VAT i CIT rząd chce uzyskać dodatkowe 9,3 mld złotych. Zmniejszenie luki VAT-owskiej ma dać prawie 8 mld złotych a 5,6 mld uszczelnienie systemu składek na ZUS i podatku PIT. 5,2 mld złotych może dać zniesienie limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne.

Jak przypomniał portal RMF FM, przyjęte w czerwcu założenia do budżetu przewidywały w przyszłym roku 3,7-procentowy wzrost PKB i 2,5-procentową inflację. Zatrudnienie w gospodarce ma zwiększyć się o 0,5 proc. a rejestrowana stopa bezrobocia ma pod koniec 2020 roku obniżyć się do poziomu 5,1 proc. Założenia te mówiły także o 6-procentowym wzroście przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce i 3,8-procentowym wzroście spożycia prywatnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców. W 2020 r. będą prawie o 10 proc. wyższe

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl / money.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz