Szykuje się najwyższa jak dotąd podwyżka składek na ZUS dla przedsiębiorców, o 9,7 proc. Według najnowszych szacunków, co miesiąc, niezależnie od sytuacji, będą musieli zapłacić do ZUS ponad 1444 zł.

Podwyżka jest efektem założeń, jakie rząd PiS przyjął do przyszłorocznego budżetu. Zakładają one m.in. prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku poziomie 5227 zł, czyli o 462 zł więcej, niż w tym roku. Taka wysokość jest podstawą wyliczania ryczałtowych składek ZUS dla przedsiębiorców, gdyż podstawa wymiaru wynosi 60 proc. prognozowanej średniej pensji.

Portal Forbes.pl podaje, o ile w takim przypadku wzrosną poszczególne tzw. „składki zusowskie”. Przykładowo, miesięczna składka emerytalna wzrośnie z 558,08 zł do 612,19 zł, rentowa z 228,72 zł do 250,90 zł, a chorobowa z 70,05 zł do 76,84 zł. Wysokość składki zdrowotnej jest na razie nieznana, będzie to wiadome pod koniec stycznia (wówczas GUS poda dane o przeciętnych wynagrodzeniu w IV kwartale, na których podstawie wylicza się jej wysokość). Jednak w przyszłym roku same składki ZUS, bez zdrowotnej, wyniosą 1069,14 zł. Oznacza to wzrost o 94,49 zł miesięcznie, czyli o 9,7 proc., w porównaniu z minimalną składką ZUS, bez zdrowotnej, w tym roku.

 

Według Forbesa, w tym roku wzrost był już bardzo duży i wyniósł 7,18 proc. Według dostępnych informacji, w przyszłym roku będzie to jeszcze więcej. Jeśli analogiczny wzrost dotyczyłby również składki zdrowotnej, to w 2020 roku wynosiłaby ona około 375,5 zł. Po zsumowaniu z pozostałymi, otrzymujemy szacunkową, łączną wysokość składek w postaci ponad 1444 zł. To oznacza podwyżkę na poziomie ponad 127 zł. Dla porównania, zeszłoroczna podwyżka wyniosła 88,24 zł i była najwyższa od lat.

Przedsiębiorcy mogą mieć do dyspozycji dwie możliwości obniżenia składek ZUS. Pierwszą jest tzw. ZUS preferencyjny, z którego mogą korzystać wyłącznie początkujący przedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata działalności. W tej opcji, bez składki zdrowotnej, w przyszłym roku wyniesie on 232,55 zł, czyli o 8,9 proc. więcej niż obecnie. Wzrost w tym przypadku wynika z podwyżki płacy minimalnej.

Drugą możliwością jest płacenie składek od wysokości przychodu. W tym przypadku warunkiem jest, by przychody nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za poprzedni rok. W tym roku było to 63 tys. zł, natomiast w przyszłym roku limit wyniesie 67,5 tys. zł, a w 2021 roku – 73,5 tys. zł.

Wzrost składek ZUS wynika z ich konstrukcji, ponieważ mają formę stałego ryczałtu, corocznie waloryzowanego. W przypadku pracowników, składki zależą od wysokości wynagrodzenia i rosną razem z nim. Jednak przy składkach dla firm rząd co roku podnosi podstawę, przygotowując budżet i bazując na wzrostach płac w całej gospodarce. Wzrost tych wskaźników powoduje, że rosną również składki dla przedsiębiorców. Jeśli np. płace rosną szybciej, to składki dla przedsiębiorców rosną równie szybko.

Czytaj także: Rząd PiS wypłaci „trzynastą emeryturę” także Ukraińcom

Dziś przed południem politycy Konfederacji zapowiedzieli konferencję prasową w Sejmie, podczas której przedstawią propozycje dotyczące zniesienia przymusowych składek na ZUS.

forbes.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz