Rosja i Ukraina wymieniły zatrzymanych marynarzy

Rosja i Ukraina dokonały wymiany zatrzymanych przez siebie marynarzy – podała we wtorek agencja TASS. Siedmiu marynarzy ze statku rybackiego „Nord” pochodzących z anektowanego przez Rosję Krymu, którzy od marca br. przebywali na terytorium Ukrainy, wymieniono na siedmiu ukraińskich rybaków ze statku „JaMK-0041” zatrzymanych w maju przez Rosję.

„Siedmiu rosyjskich marynarzy z kutra +Nord+ zostało dzisiaj wymienionych na siedmiu ukraińskich marynarzy ze statku +JaMK-0041+. Nasi marynarze są już na Krymie” – powiedziano TASS w biurze prasowym rosyjskiego rzecznika praw człowieka.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na Ukrainie pozostaje wciąż kapitan „Nordu” Władimir Gorbienko, któremu w tym kraju wytoczono sprawę karną. Rosyjska rzecznik praw człowieka Tatiana Moskalkowa zapowiedziała, że jej urząd w dalszym ciągu będzie czynił starania o uwolnienie Gorbienki.

Przypomnijmy, że 25. marca br. na Morzu Azowskim ukraińska Straż Graniczna zatrzymała statek rybacki „Nord”, zarejestrowany na Krymie i pływający pod rosyjską banderą. Statek został zmuszony do wpłynięcia do portu w Berdiańsku, a jego kapitan został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Załogę oskarżono o nielegalny wjazd na terytorium okupowanego Krymu. Członkowie załogi zostali ukarani grzywnami a kapitanowi wytoczono proces karny o nielegalny połów ryb. Ukraińcy zakazali rosyjskiemu konsulowi rozmowy z załogą, utrzymując, że obywateli Rosji na statku nie ma. Ukraina uznaje bowiem nadania mieszkańcom Krymu obywatelstwa Rosji i uważa ich wciąż za swoich obywateli. Rosja nazwała te działania „piractwem”.  Po pewnym czasie dwóm z dziewięciu marynarzy „Nordu” udało się wrócić do domu. Reszta pozostawała w Kijowie na terytorium ambasady Rosji. Ukraińskie władze twierdziły, że przepuszczą rybaków na Krym, jeśli wylegitymują się ukraińskimi dokumentami – ci mieli jednak tylko nowe, rosyjskie dokumenty.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina skonfiskowała rosyjski statek „Nord”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W odpowiedzi w piątek 4 maja br. na wodach Morza Czarnego rosyjska fregata zatrzymała ukraiński statek rybacki JaMK-0041, port macierzysty Oczaków. Według Rosjan, załoga jednostki miała nielegalnie prowadzić połów flądry w wyłącznej strefie ekonomicznej FR. Jednostkę wraz z załogą i sprzętem zabrano na Krym. Władze Ukrainy zarzuciły Rosji uzurpowanie sobie praw do wód, które Ukraina uznaje za swoje, a także łamanie prawa międzynarodowego.

Kresy.pl / TASS

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz