Ukraina skonfiskowała rosyjski statek „Nord”

Ukraińska prokuratura przekazała aresztowany rosyjski statek rybacki „Nord” ukraińskiej państwowej agencji ds. aktywów pochodzących z korupcji i innych przestępstw. – podała w piątek agencja TASS powołując się na służbę prasową ukraińskiej prokuratury.

„Statek +Nord+ przekazano narodowej agencji ds. ujawniania, egzekucji i zarządzania aktywami pochodzącymi z korupcji i innych przestępstw” – napisano w komunikacie prokuratury Autonomicznej Republiki Krymu – części ukraińskiej prokuratury do właściwości której należy terytorium anektowanego przez Rosję półwyspu. Statek zajęto dla pokrycia wydatków budżetowych związanych z przetrzymywaniem go w porcie w Berdiańsku.

Przypomnijmy, że 25. marca br. na Morzu Azowskim ukraińska Straż Graniczna zatrzymała statek rybacki „Nord”, zarejestrowany na Krymie i pływający pod rosyjską banderą. Statek został zmuszony do wpłynięcia do portu w Berdiańsku, a jego kapitan został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Załogę oskarżono o nielegalny wjazd na terytorium okupowanego Krymu. Członkowie załogi zostali ukarani grzywnami a kapitanowi wytoczono proces karny o nielegalny połów ryb.

Ukraińcy zakazali rosyjskiemu konsulowi rozmowy z załogą, utrzymując, że obywateli Rosji na statku nie ma. Ukraina uznaje bowiem nadania mieszkańcom Krymu obywatelstwa Rosji i uważa ich wciąż za swoich obywateli.

W związku z sytuacją wokół statku Nord, Rosja powołała specjalną grupę operacyjną w ramach Administracji Terytorialnej Mórz Azowskiego i Czarnego Rosyjskiej Federalnej Agencji Rybołówstwa. Grupa ta ma zajmować się, jak to określono, „ukraińskim piractwem”. Będzie koordynować współpracę Agencji Rybołówstwa z agencjami zajmującymi się ochroną granic, a także przekazywać informacje dotyczące lokalizacji określonych statków.

Jak podaje TASS, dwóm z dziewięciu marynarzy „Nordu” udało się wrócić do domu. Reszta pozostaje w Kijowie na terytorium ambasady Rosji. Ukraińskie władze twierdzą, że przepuszczą rybaków na Krym, jeśli wylegitymują się ukraińskimi dokumentami – mają oni jednak tylko nowe, rosyjskie dokumenty.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / TASS / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz