W programie telewizji Polsat News premier Mateusz Morawiecki był pytany o nowe świadczenia społeczne jakie zostały zapowiedziane na konwencji PiS.

W czasie sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, premier Mateusz Morawiecki i Beata Szydło zapowiedzieli uruchomienie nowych świadczeń społecznych – pieniężnej wyprawki dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, emerytur dla matek czworga dzieci czy darmowych leków dla kobiet w ciąży.

„To nie jest żadne szaleństwo, tylko to bardzo prosta konsekwencja tego, że usprawniliśmy działanie państwa, uszczelniliśmy system podatkowy, pojawiło się w budżecie dużo więcej środków i my tymi środkami dzielimy się z polskimi rodzinami” – premier Morawiecki mówił w poniedziałek programie „Gość Wydarzeń” w telewizji Polsat News. Premier zapewnił, że wszystkie plany wydatków budżetowych „mamy bardzo dokładnie policzone, ponieważ chcemy, żeby te środki były zabezpieczone w budżecie tego roku i kolejnego, tak żeby Polacy mogli spać spokojnie”.

Morawiecki powiedział, że wyprawki w wysokości 300 zł „już od tego września, końca sierpnia będzie dostępna dla wszystkich dzieci”. Podkreślał pryz tym, że „to wydatek stały”, który będzie realizowany w kolejnych latach. Jak wyliczał – „Wyprawka to około 1 mld 400 mln zł. Mała działalność gospodarcza i ulga w ZUS to około 500 mln zł. W przypadku podatki CIT, obniżki z 15 do 9%, to może być 500-600 mln zł”.

„My proponujemy społeczeństwu pewien taki nowy kontrakt społeczny” – premier przedstawił swoją wizję polityki gospodarczej i społecznej – „To znaczy tych, którzy są słabsi, którzy płacą podatki wyższe od stosunkowo niskich wynagrodzeń chcemy traktować lżej, a tych, którzy są najbogatsi, najbogatsze firmy, bogate firmy międzynarodowe, które w Polsce czasami w ogóle nie płacą podatków, my zaczynamy dopiero opodatkowywać”. Chwalił się przy tym „ministrowie finansów innych krajów UE pytali mnie, jak jeszcze byłem ministrem finansów, dzisiaj pytają minister finansów, jak zrobiliście to, że w ciągu jednego roku takie uszczelnienie VAT-u nastąpiło”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Premier mówił także o relacjach Polski z Unią Europejską. Twierdził, że „jesteśmy na bardzo dobrej drodze do kompromisowych rozwiązań w wielu obszarach, bo to w wielu obszarach wymagało tego kompromisu”. Mówił w tym kontekście o zgodzie co do nowego podatku „od bardzo drogich, komercyjnych nieruchomości, galerii handlowych, biurowców, który wcześniej był oprotestowywany przez KE”.Morawiecki deklarował, że Polska będzie kontynuowała reformy sądownictwa. Jak opisywał – „Był odzew wiceprzewodniczącego Timmermansa. Rozmowy, negocjacje mają to do siebie, że lubią czasami ciszę i rzeczywiście cały czas prowadzę te rozmowy, tłumaczę. Czuję dobrą atmosferę tych rozmów, doceniam otwarcie drugiej strony. Podkreślam też z naszej strony, że my na pewno chcemy zreformować nasz system wymiaru sprawiedliwości, a mam nadzieję, że spotka się to ze zrozumieniem”.

300polityka.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz