Wbrew propozycji NSZZ „Solidarność”, posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie chcą pełnego zakazu handlu w niedzielę. Proponują rozwiązanie kompromisowe.

W obywatelskim projekcie ustawy zgłoszonym przez działaczy NSZZ „Solidarność” zawarto pełny zakaz handlu w niedzielę z wyjątkiem sklepów, w których sprzedaż byłaby prowadzona przez samych właścicieli. Propozycjom tym ostro sprzeciwiły się organizacje biznesowe. PiS najwyraźniej ugiął się pod ich presją.

„Pójdziemy w rozwiązanie kompromisowe. Pani premier na wiosnę wypowiadała się o tym, że powinniśmy rozpocząć od połowy” – zadeklarował poseł PiS a niegdyś przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Janusz Śniadek. Jak zadeklarował przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rynku pracy – „Pójdziemy w takim kierunku, że to ograniczenie będzie obowiązywało w co drugą niedzielę, przy czym trzeba powiedzieć, że będzie cały szereg wykluczeń”. Wyjątki te mają dotyczyć już nie tylko sklepów prowadzonych przez samych właścicieli, ale także aptek i niektórych innych punktów handlowych. Śniadek stwierdził, że trzeba zobaczyć „jak to się sprawdzi”.

Jako „dobry kompromis” pomysły posłów PiS określił wicepremier i minister finansów, Mateusz Morawiecki. Poparcie dla stopniowego ograniczania działalności handlowej w niedzielę wyraził poseł PSL, Marek Sawicki, domaga się jednak dłuższych okresów przejściowych, w czasie których wymiar tej działalności będzie stopniowo redukowany w wymiarze godzin. Przeciw jakiemukolwiek ograniczeniu handlu występują natomiast Platforma Obywatelska, Nowoczesna.

Kompromis wywołuje jednak sprzeciw w szeregach „Solidarności”. „Ja już nie apeluję, ale żądamy aby ten projekt obywatelski, o którym mówiliście też przed wyborami […] został wreszcie został zrealizowany” – mówił na początku września przewodniczący związku, Piotr Duda. Także poseł Kukiz ’15 Jarosław Sachajko wyraził dziś poparcie dla pierwotnej wersji projektu ustawy przedstawionego przez związkowców. „Tu chodzi o to aby sobie przeorganizować wartości, przeorganizować sposób życia” – powiedział Sachajko telewizji „Trwam”.

Projekt ustawy o zakazie handlu w niedzielę złożony przez związkowców, pierwsze czytanie przeszedł jeszcze w zeszłym roku.

radiomaryja.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz