9 kwietnia niemiecka kanclerz odbyła z rosyjskim prezydentem rozmowę telefoniczną poruszając szeroki zakres kwestii polityki międzynarodowej.

Przywódcy Niemiec i Rosji rozmawiali na temat sytuacji w Syrii, na Ukrainie oraz gazociągu Nord Stream 2. O przebiegu rozmowy poinformowało biuro prasowe rosyjskiego prezydenta.

Władimir Putin odniósł się w czasie rozmowy do napięć wokół Syrii, którą państwa zachodnie oskarżają o użycie broni chemicznej. Moskwa kwestionuje te oskarżenia. Waszyngton grozi natomiast interwencją zbrojną przeciw władzom bliskowschodniego kraju. W czasie rozmowy rosyjski prezydent mówił o konieczności zachowania ostrożności w ocenie sytuacji w Syrii i przestrzegał przed „prowokacjami i spekulacjami”. „Prowokacją” nazwał  wcześniej narrację zachodnich polityków w sprawie walk we Wschodniej Ghucie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Merkel i Putin rozmawiali także o konflikcie na Ukrainie. Pojawił się temat ewentualnego rozlokowania w Donbasie sił pokojowych ONZ. Merkel będzie rozmawiać we wtorek o tej koncepcji z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert kanclerz Niemiec i prezydent Rosji zgodzili się co do konieczności szybkiego wdrożenia porozumień mińskich określających polityczną metodę rozwiązania konfliktu ukraińskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przywódcy Niemiec i Rosji rozmawiali również o budowie drugiej nitki rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku. Merkel i Putin zgodzili się, że jest on „wzajemnie korzystnym projektem w sferze gazowej”.

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz