Łukaszenko: karę śmierci na Białorusi można skasować tylko poprzez referendum

Aleksandr Łukaszenko odniósł się we wtorek do możliwości zniesienia kary śmierci na Białorusi. Zrobił to w Austrii, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

Jak podała agencja Biełta, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem Łukaszenko usłyszał pytanie o możliwość zniesienia kary śmierci na Białorusi. „Odpowiadając wprost: referendum rozwiązało ten problem. Tylko referendum może to zmienić. Zmierzamy w tym kierunku” – odpowiedział Łukaszenko nawiązując do referendum, które odbyło się w 1996 roku.

Białoruski przywódca nadmienił, że władze w jego kraju „bardzo często przeprowadzają sondaże na temat zniesienia kary śmierci” i wykazują one, ze opinia Białorusinów w kwestii kary śmierci nie zmieniła się. „Czy warto to pytanie dzisiaj poddawać pod referendum, by uzyskać odpowiedź negatywną? Wydaje mi się, że nie” – mówił Łukaszenko. Twierdził przy tym, że istnieje „mapa drogowa”, jak w tej kwestii pracować z białoruskim społeczeństwem i „pośpiech może tylko zaszkodzić”.

Łukaszenko przytoczył także przykład USA i Chin, gdzie również wykonuje się karę śmierci. „Czy przy spotkaniach z nimi zadawała pani analogiczne pytanie?” – pytał dziennikarkę, która spytała go o zniesienie kary śmierci. „Myślę, że nie. Niech to też będzie pytanie retoryczne” – komentował.

Głównym celem wizyty Aleksandra Łukaszenki w Austrii jest intensyfikacja współpracy gospodarczej pomiędzy oboma państwami. Według białoruskiego prezydenta inwestycje austriackich firm na Białorusi sięgnęły 300 mln dolarów. Łukaszenko ujawnił, że przy udziale austriackich firm opracowywane są nowe projekty na łączną kwotę ponad 1 miliarda dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś: UE krytykuje wyrok śmierci dla zabójcy 8-miesięcznego dziecka

Kresy.pl / Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz