Liberałowie chcą cofnięcia zakazu wjazdu dla Ludmiły Kozłowskiej a nawet przyznania jej obywatelstwa

Liberalni działacze z Polski i innych państw zdecydowanie potępili deportację prezes Fundacji Otwarty Dialog z Polski żądając przywrócenia jej prawa pobytu w Unii Europejskiej.

Prezes działającej w Polsce proukraińskiej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska na wniosek polskich władz została w zeszłym tygodniu deportowana na Ukrainę. Działania polskich władz, które w praktyce spowodowały zakaz wjazdu dla Ukrainki na cały obszar strefy Schengen wywołały ostrą krytykę ze strony działaczy liberalnych z Polskich i innych państw.

W liście otwartym wystosowanym w sprawie Kozłowskiej, liberalni działacze stwierdzają, że jej deportowanie to przykład tego jak “autorytarne władze demontują rządy prawa i demokrację w krajach członkowskich UE”. Według sygnatariuszy listu otwartego w obronie Ukrainki “polski rząd postanowił wykorzystać tą umowę do prześladowań politycznych”. Jak twierdzą “rząd Prawa i Sprawiedliwości wykorzystuje przywileje umowy Schengen do deportacji cudzoziemców o niewygodnych dla siebie poglądach”.

Działanie polskich władz wobec prezes Fundacji Otwarty Dialog opisuje w kategoriach “prześladowania cudzoziemców i członków ich rodzin”. Apelują – “zwracamy się do wszystkich polityków Unii Europejskiej o stanowczy wyraz solidarności i sprzeciwu wobec tego niesprawiedliwego postępowania. Apelujemy o umożliwienie powrotu Ludmiły Kozłowskiej do jej domu w Unii Europejskiej, najlepiej w formie nadania jej obywatelstwa kraju UE. Pozwoli to jej połączyć się z rodziną w Polsce oraz kontynuować działalność jej fundacji, działającej na rzecz praw człowieka, na terytorium UE bez obawy o kolejną deportację”.

W liście podkreśla się, że Kozłowska mieszka w Polsce o 10 lat, a od 5 jest żoną Bartosza Kramka. “Nigdy nie wchodziła w konflikt z prawem ani w żaden inny sposób nie stwarzała zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Problemy Ludmiły rozpoczęły się, gdy jej mąż, aktywista Bartosz Kramek, zaczął krytykować PiS w mediach społecznościowych oraz uczestniczyć w protestach przeciw zamachowi na niezależność sądownictwa w Polsce” – wnioskują autorzy listu. W Kozłowskiej upatrują aktywistki “broniącej prawa człowieka w krajach postsowieckich”.

“Wzywamy polityków oraz rządy państw członkowskich UE do podjęcia działań w celu powstrzymania dalszych nadużyć władzy za pomocą układu z Schengen – przywileju danego nam przez Unię Europejską – do prześladowań politycznych. Europa nie może pozwolić na ustanowienie takiego niebezpiecznego precedensu” – apelują sygnatariusze listu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

List podpisali: Elżbieta Bieńkowska Europejski Komisarz ds. Rynku wewnętrznego i usług, Michał Boni – Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, Seweryn Blumsztajn – publicysta “Gazety Wyborczej”, Tom Gerald Daly z organizacji Democratic Decay Resource , Quentin Guillemain – prezes Cosmopolitan Project Foundation, Rebecca Harms – poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia niemieckiej partii Zielonii, Laura Harth – Przedstawiciel przy ONZ i działaczka Nonviolent Radical Party Transnational Transparty, publicysta Krzysztof Król, Tomasz Lis – redaktor naczelny “Newsweek Polska”, Marcin Matczak – prof. Dr. hab nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Bartłomiej E. Nowak – działacz partii Nowoczesna, Laurent Pech – prrofesor prawa europejskiego, Kierownik Wydziału Prawa i Politologii na Middlesex University, Christine Révault d’Allonnes Bonnefoy lewicowy poseł do Parlamentu Europejskiego z Francji, Marietje Schaake – liberalna poseł do Parlamentu Europejskiego z Holandii, Ryszard Schnepf, były wiceminister spraw zagranicznych RP i ambasador w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii, Maximilian Steinbeis – redaktor naczelny Verfassungsblog, Alice Stollmeyer – prezes organizacji Defending Democracy, Róża Thun – poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, Marcin Święcicki – poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, Bakhytzhan Toregozhina – prezes fundacji “Ar.Rukh.Khak” z Kazachstanu, Lech Wałęsa – były prezydent Polski, Julie Ward – poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia brytyjskiej Partii Pracy, Jakub Urbanik – prof. Dr. hab nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Lord Ashdown of Norton-sub-Hamdon, były Wysoki Przedstawiciel Bośni i Hercegowiny oraz kolektywnie Towarzystwo Dziennikarskie.

change.org/kresy.pl

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply