Paweł Kukiz podkreślił, że nie jest antysemitą choć jednocześnie zdecydowanie skrytykował politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec Izraela.

„Nie jestem ani nigdy nie byłem antysemitą” – Kukiz odpowiedział na pytanie dziennikarza Onetu „jak to jest być naczelnym antysemitą w kraju?”. Dziennikarz nawiązał w ten sposób do wpisu Kukiza na Facebooku, w którym zwrócił on uwagę, że za mord sądowy na Auguście Fieldorfie „Nilu” odpowiadają komuniści żydowskiego pochodzenia. Jak powiedział Kukiz, napisał to „by pokazać stronie izraelskiej, że jeśli mówimy o zbrodniach to należy ich >>autorów<< spersonalizować, a nie cedować winy na całą nację, z której bandyta się wywodzi. Chciałem też m.in. zmusić stronę izraelską do wskazania z imienia i nazwiska Polaków, którzy dopuszczali się zbrodni. Te nazwiska na pewno są znane. Niech je pokażą, a nie używają ogólnej odpowiedzialności całego naszego narodu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na pytanie o to czy „Polski rząd dziś klęczy przed państwem Izrael?” polityk odpowiedział – „W dużej mierze tak. Polskie władze dają się opluwać i boją się wypowiedzieć słowo na >>Ż<<. Są jakieś granice”. Ostro skrytykował przy tym szczyt bliskowschodni jakie w zeszłym miesiącu odbył się w Warszawie – „Organizując szczyt bliskowschodni w Warszawie nie uzyskaliśmy zupełnie nic. Dyplomacja tutaj całkowicie zawiodła i daliśmy się ograć jak dzieci. Zmarnowaliśmy tylko pieniądze i nasz czas. Jeżeli mamy całą sprawę mojego wpisu zrozumieć to musimy się cofnąć do tego spotkania. W założeniu miał być to szczyt pokojowy, a stał się szczytem wojennym, gdzie ze strony polityków izraelskich byliśmy bombardowani antypolskimi wypowiedziami, godzącymi w godność całego narodu polskiego”. W ten sposób Kukiz ocenił między innymi wypowiedź premiera Izraela Binjamina Netanjahu, który powiedział w Warszawie, że „Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust”. oraz późniejsze stwierdzenie ministra spraw zagranicznych Katza, który powtórzył stwierdzenie o Polakach, którzy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Kukiz odróżniał swoje słowa, od stwierdzeń tego ostatniego – „Nawet, jeśli potraktować moją wypowiedź jako prowokacyjną i zbliżoną w charakterze do wypowiedzi Katza to trzeba zauważyć zasadniczą różnicę: ja wymieniam zbrodniarzy z imienia i nazwiska i nie wycofam tezy, że byli Żydzi, którzy mordowali Polaków, bo byli i tyle”. Jak dodał – „wielu Żydów było przywiezionych do Polski przez Rosjan i ci, którzy dokonywali u nas zbrodni potem uciekli do Izraela. Więc wyjeżdżając do Izraela, mam prawo domniemywać, pokazywali, jaka jest ich prawdziwa przynależność. Wszystko na ten temat”.

Kukiz zadeklarował, że zależy mu na dialogu z Izraelczykami – „dialog jest możliwy. Ale trzeba go odróżniać od monologu, który jest stekiem wyzwisk i poniżeń Polaków”. Pytał przy tym – „Naprawdę nie mogę pojąć skąd w nas Polakach ta zła wola lub kompleks przy wymawianiu litery >>Ż<<, czy słowa w ogóle zaczynającego się na >>Ż<<”?

onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz