Prezydent Iranu Ebrahim Raisi wystąpił na forum ONZ mówiąc o perspektywach programu atomowego swojego państwa.

Raisi odniósł się do negocjowanej obecnie nowej umowy w sprawie rozwijanego przez Iran programu energetyki nuklearnej. „Mamy przed sobą doświadczenie wycofania się Ameryki” – Raisi powiedział przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. „Czy z takim doświadczeniem i perspektywą możemy zignorować ważną kwestię gwarancji trwałej umowy?” – zapytał retorycznie prezydent Iranu.

Administracja Baracka Obamy nałożyła na Iran sankcje w związku z rozwijaniem przez ten kraj programu energetyki jądrowej. W 2015 r. USA i grupie mocarstw udało się zawrzeć porozumienie w sprawie kontrolowanego rozwoju irańskiego programu atomowego (JCPOA). Jednak w 2018 r. USA jednostronnie wycofały się z tego porozumienia  decyzją Donalda Trumpa i nałożyły na Iran rozległe i dotkliwe sankcje.

Od kwietnia zeszłego roku trwają negocjacje w sprawie zawarcia kolejnej umowy w sprawie irańskiego sektora jądrowego. Jednak w weekend upubliczniono wspólne oświadczenie władz Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, które oskarżyły Iran „postanowił nie wykorzystywać tej krytycznej dyplomatycznej okazji”. Państwa zachodnie wyraziły we wrześniu sceptycyzm wobec dotychczasowych efektów tych rozmów.

 

W czasie swojego wystąpienia Raisi odniósł się także do trwających obecnie w jego kraju protestów, jakie wywołała śmierć w areszcie kobiety zatrzymanej przez policję obyczajową. „Islamska Republika Iranu odrzuca pewne podwójne standardy niektórych rządów w odniesieniu do praw człowieka” – powiedział prezydent tego państwa – „[Tak długo, jak] mamy ten podwójny standard, w którym uwaga jest skupiona wyłącznie na jednej stronie, a nie na wszystkich jednakowo, nie będziemy mieli prawdziwej sprawiedliwości i uczciwości”.

„Prawa człowieka należą do wszystkich, ale niestety są deptane przez wiele rządów” – stwierdził Raisi, odnosząc się do odkrycia nieoznakowanych grobów rdzennej ludności w Kanadzie, cierpienia Palestyńczyków oraz zdjęć dzieci migrantów przetrzymywanych w klatkach w Stanach Zjednoczonych.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz