Komitet Śladczy wszczął sprawę przeciwko zastępcy dowódcy Leningradzkiego Okręgu Wojskowego do spraw zaoaptrzenia materiałowo-technicznego, generałowi Walerijowi Mumindżanowowi.

Sprawa dotyczy działań Mumindżanowa w czasie, gdy był kierownikiem Departamentu Zabezpieczenia Zasobów Ministerstwa Obrony Rosji. Śledczy uważają, że Mumindżanow sprawując tę funkcją za łapówkę pomógł jednej z firm uzyskać zamówienie na dostawę mundurów dla rosyjskich sił zbrojnych, w tym dla oddziałów walczących na Ukrainie. Wysokość kontraktu - 1,5 miliarda rubli czyli równowartość 63 mln zł. Za jego zapewnienie generał miał otrzymać ponad 20 mln rubli czyli 840 tys. złotych, podała RBK.

Mumindżanow i członkowie jego rodziny są właścicielami licznych nieruchomości w Moskwie i Woroneżu o wartości ponad 120 milionów rubli – podał Komitet Śledczy, który obecnie sprawdza legalność nabycia tego majątku.

Premier Donald Tusk skomentował niedawne wypowiedzi ukraińskiego ministra spraw zagranicznych, Dmytro Kułeby, dotyczące interpretacji historii oraz problemu ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Tusk wyraził zdecydowaną dezaprobatę wobec słów Kułeby, podkreślając, że Ukraina musi sprostać polskim oczekiwaniom, jeśli chce liczyć na wsparcie Polski w swojej drodze do Unii Europejskiej.

Premier zaznaczył, że relacje między Polską a Ukrainą muszą być budowane na prawdzie historycznej. „Nie chodzi o 'grzebanie w historii', ale o uczciwe spojrzenie na przeszłość, co jest kluczowe dla budowania dobrych stosunków między naszymi krajami” – stwierdził Tusk. Dodał, że zarówno prawda, jak i rzetelne badania historyczne, w tym ekshumacje ofiar, są niezbędne do osiągnięcia pełnego pojednania.

Donald Tusk przypomniał również, że Polska odgrywa kluczową rolę w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. „Ukraina nie będzie członkiem UE bez polskiej zgody” – podkreślił premier, dodając, że Ukraina musi spełniać nie tylko standardy prawne czy handlowe, ale również te związane z polityczną kulturą i historycznym pojednaniem.

W sobotę podczas meczu piłki nożnej rozgrywanego w ramach Ekstraklasy, kibice Radomiaka Radom uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. (more…)

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Warszawska policja aresztowała 37-letniego obywatela Tadżykistanu, który przez rok ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna, pracujący jako kierowca przewozów na aplikację, był poszukiwany listem gończym za przestępstwo na tle seksualnym, którego dopuścił się wobec 50-letniej obywatelki Ukrainy.

Zatrzymany mężczyzna poznał swoją ofiarę podczas jednego z kursów, gdy pracował jako kierowca przewozów na aplikację. Szybko nawiązali bliższą relację, a wkrótce potem zamieszkali razem w jednej z miejscowości pod Warszawą.

Niestety, w połowie 2023 roku doszło do dramatycznego incydentu – 37-latek dopuścił się przestępstwa seksualnego wobec kobiety. Po tym zdarzeniu, ofiara opuściła mężczyznę, jednak on nie przestał jej prześladować, grożąc jej w różnorodny sposób.

Turcja złożyła formalny wniosek o przystąpienie do bloku założonego przez czołowe niezachodnie państwa świata - Chiny, Rosję, Brazylię i Indie.

Informacja jest na razie nieoficjalna, a jako pierwsza podała ją, powołując się na anonimowe źródła, agencja Bloomberga. "Turcja złożyła formalny wniosek o dołączenie do grupy BRICS, zrzeszającej kraje rynków wschodzących, starając się wzmocnić swoje globalne wpływy i nawiązać nowe więzi poza tradycyjnymi zachodnimi sojusznikami" - podał za agencją portal Business Insider.

BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Niezachodnie potęgi postanowiły nawiązać bliższe relacje w obliczu istniejącej wówczas jeszcze hegemonii USA i ich sojuszników. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%