Przedstawiciel Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin poinformował o stworzeniu przez Rosję strefy zakazu lotów nad DRL i ŁRL.

Strefa ma zapobiec ukraińskim atakom na ten region.

„Z wojskowego punktu widzenia, jeśli są systemy obrony przeciwlotniczej, to nie musimy ich przenosić, wystarczy, że Federacja Rosyjska kontroluje niebo i zrobi ‘parasol’ czy ‘kopułę’ zakazu lotów nad naszymi republikami” – powiedział Basurin w piątek na kanale Rossija 24.

Na pytanie prowadzącego program, czy ten „parasol” strefy zakazu lotów został już rozstawiony, Basurin odpowiedział twierdząco. “Tak, tak myślę” – powiedział.

Jak informowaliśmy, parlamenty Litwy i Łotwy opowiedziały się w czwartek za ogłoszeniem strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Wcześniej zrobił to parlament Estonii.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, a także inni politycy Ukrainy, niemal codziennie apelują do NATO o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował kolejne oficjalne wystąpienie. Zwrócił w nim uwagę na śmierć kolejnych osób cywilnych, które giną w ukraińskich miastach w wyniku rosyjskiego ostrzału.

“Co jeszcze muszą zrobić okupanci, ilu jeszcze ludzi oni muszą zabić, żeby przywódcy Zachodu, przywódcy NATO odpowiedzieli pozytywnie na ukraińską prośbę o strefę zakazu lotów czy o przekazanie naszemu państwu samolotów, których tak potrzebujemy” – powiedział Zełenski. Zaznaczył, że mówił o tym w swoim wideo-wystąpieniu na forum Kongresu USA. Dodał, że Amerykanie udzielają Ukrainie silnego wsparcia.

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom: strefa zakazu lotów nad Ukrainą oznaczałaby bezpośrednią wojnę z Rosją

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply