W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla polityków. M.in. ministrowie, marszałkowie i posłowie zyskają miesięcznie kilka tysięcy złotych.

Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane – oświadczył prezydent Andrzej Duda w piątek w „Gościu Wydarzeń” Polsatu. Portal polsatnews.pl zwraca uwagę, że takich podwyżek nie było od wielu lat.

„Nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało” – powiedział prezydent. Podkreślił, że „te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: „Rz” Podwyżki dla 400 pracowników Kancelarii Prezydenta

Jego zdaniem wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków oraz odpowiedzialności, co powodowało odpływ osób z wysokich stanowisk do firm prywatnych.

Zaznaczył, że wiceministrowie, którzy przeprowadzają się z innych stron do Warszawy muszą sami pokryć koszty mieszkania. „To jest sytuacja dramatyczna. Trudno było w ogóle znaleźć kogokolwiek na te stanowiska. U mnie np. w Pałacu Prezydenckim nie mam dzisiaj ani jednego podsekretarza stanu, dlatego, że to wynagrodzenie było tak niskie” – powiedział.

Rozporządzenie, które zostało opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przewiduje, że od sierpnia m.in. premier, wiceministrowie oraz posłowie będą zarabiać o około 6 tys. zł więcej niż aktualnie, a marszałkowie Sejmu i Senatu o 9 tys. zł więcej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Miesięczne pensje brutto po podwyżkach na niektórych stanowiskach wyglądają następująco:

  • Marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier – wynagrodzenie zasadnicze: 15 532,16 zł; dodatek funkcyjny: 5 010,37 zł;
  • Wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Senatu, wicepremier, prezes NIK – 14 279,57 zł; 4 008,30 zł;
  • Szef Kancelarii Prezydenta, minister, RPO, szef Kancelarii Sejmu, szef Kancelarii Senatu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes IPN, wiceprezes NIK – 14 029,05 zł; 3 757,78 zł;
  • Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zastępca szefa Kancelarii Sejmu, zastępca szefa Kancelarii Senatu – 13 349,07 zł; 3 578,84 zł;
  • Sekretarz stanu, kierownik Krajowego Biura Wyborczego – 12 597,52 zł; 3 435,69 zł;
  • Podsekretarz stanu (wiceminister) – 12 597,52 zł; 3 435,69 zł;
  • Prezes Narodowego Banku Polskiego – 15 532,16 zł; 5 010,37 zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Sejm niemal jednogłośnie uchwalił podwyżki dla polityków. Jedynie posłowie Konfederacji głosowali w całości przeciwko 

„Polsat News” zwraca uwagę, że więcej zarobią także posłowie i senatorowie. Pensja parlamentarzystów to 80 proc. wynagrodzenia wiceministra. Tym samym uposażenie posłów i senatorów wzrośnie z 8 016,70 zł do 12 826,57 zł. Także poselska dieta wzrośnie – z 2 505,02 zł do 4008,30 zł.

dziennikustaw.gov.pl / polsatnews.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz