Polacy z Wileńszczyzny upamiętnili 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele Polaków z Litwy upamiętnili 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.

85 lat temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Marszałek Józef Piłsudski – polityk, żołnierz i współtwórca niepodległej Polski. Z tej okazji, hołd z okazji rocznicy oddali mu przedstawiciele Polaków z Litwy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Józef Piłsudski urodził się i wychował na Wileńszczyźnie. We wtorek w Zułowie, w miejscu w którym się urodził, przedstawiciele Święciańskiego Oddziału Rejonowego Związku Polaków na Litwie uczcili jego pamięć. Złożono okolicznościowy wieniec i zapalono znicze. W skromnej, z uwagi na obowiązujące obostrzenia wynikające z epidemii COVID-19, uroczystości uczestniczyli prezes święciańskiego oddziału ZPL Anna Łastowska i wiceprezes Alicija Pesliak oraz prezes koła młodzieżowego Edward Worszyński.

Czytaj także: W Budapeszcie odsłonięto pomnik Piłsudskiego [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Piłsudski zmarł w Belwederze po ciężkiej chorobie wieczorem 12 maja 1935 roku. Dzień wcześniej doznał krwotoku żołądkowego, który osłabił serce. Chorował na nowotwór, najprawdopodobniej raka wątroby lub żołądka z przerzutem do wątroby). Uroczystości pogrzebowe Piłsudskiego odbyły się w dniach 13-18 maja 1935 roku. Do 14 maja ciało Piłsudskiego, ubrane w mundur i przepasane wstęgą orderu Virtutti Militari, było wystawione w srebrnej trumnie w Belwederze 13 i 14 maja. Obok stała kryształowa urna z sercem Marszałka, przy której położono czapkę maciejówkę, buławę marszałkowską oraz szablę.

15 maja trumnę z ciałem Piłsudskiego przewieziono do katedry św. Jana. 17 maja ciało przetransportowano koleją z Warszawy do Krakowa, gdzie dzień później złożono je w krypcie św. Leonarda na Wawelu (później trumnę przeniesiono do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów). W pogrzebie wzięły udział setki tysięcy ludzi, a także przedstawiciele szesnastu państw świata. Natomiast serce Piłsudskiego, zgodnie z jego wolą, przewieziona do Wilna, w specjalnej urnie, którą zamknięto w specjalnej niszy, w Ostrej Bramie. Rok później, w pierwszą rocznicę śmierci Marszałka, jego serce oraz prochy Marii Piłsudskiej, matki Marszałka, zostały złożone w mauzoleum na Cmentarzu na Rossie w Wilnie.

L24.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz