Lwowscy Polacy z kluczami do Domu Polskiego we Lwowie. W uroczystości symbolicznego wręczenia kluczy uczestniczyła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gmach przekazały Polakom ukraińskie władze. W przyszłości znajdzie się tam siedziba Domu Polskiego – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Budynek we Lwowie Zostanie zaadaptowany na ten cel ze środków polskiego MSZ. Dla Polaków ze Lwowa ma to być ośrodek aktywności kulturalnej i oświatowej oraz centrum polskiej kultury.
Dziś symboliczny klucz do Domu Polskiego odebrała prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa. Oprócz przedstawicieli polskiego MSZ, w uroczystości wzięli udział między innymi mer Lwowa, sekretarz Rady Miasta, ambasador RP w Kijowie, Konsul Generalny RP we Lwowie oraz prezydent Przemyśla.
IAR/KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tutejszym :

  „W przyszłości znajdzie się tam siedziba Domu Polskiego”, czy może ktoś mi powiedzieć jak kompatybilne są umowy dla ośrodków w Przemyślu i Lwowie.
  Czy coś się zmieniło?
  Bo wg Gazeta.pl / Forum:

  ” Narodny Dom w Przemyślu i Polski Dom we Lwowie.

  W „GPC” ukazał się ciekawy artykuł o tych dwóch domach. Otóż ND został przekazany Ukraińcom, a miasto na do widzenia wymieniło jeszcze dach. Gmach jest niezagospodarowany, autor nie pisze dlaczego, ale to oczywiste; Ukr. oczekują aż im to Polak wyremontuje. Natomiast ciekawsza, ale smutniejsza jest hist. PD. Fakty są takie: min. obrony Ukr. zamiast oddać budynek lwowskim Polakom oddało ją radzie miejskiej, no i się zaczęło. Rajcy, rzeczonego budynku nie chcą oddać, „ino” wydzierżawić na 50 lat. Oczywiście przekreśla to możliwość remontu, bo przecież nikt nie będzie inwestował w nieswoje. Poz tym wojsko nie wyniosło się wcale. Prezydent Choma, pięknie sfotografowany na tle ND powiada tak: „Wyrażałem wtedy oczekiwania nie tylko moje, ale także rady miejskiej, mieszkańców Przemyśla i w ogóle Polaków. Wierzyliśmy w respektowanie przez naszych partnerów dobrych obyczajów, ale też licznych deklaracji wysokich przedstawicieli Lwowa i Ukrainy. Domu Polskiego wciąż jednak nie ma, no i ci, którzy wówczas byli sceptykami , dzisiaj wypominają nam: „A nie mówiliśmy, żeby jednostronnie nie przekazywać budynku na Dom Ukraiński tylko czekać, aż podobną decyzję podejmie strona ukraińska?”. Wciąż oczekujemy ze strony mera i rady miejskiej Lwowa czytelnego sygnału , że oni naprawdę chcą załatwienia tej kwestii własnościowej i powstania Domu Polskiego – podsumowuje prezydent R. Choma, przyznając rację konsulowi Drozdowi [ze Lwowa], ze forma dzierżawy jest niemożliwa do zaakceptowania”. Tyle. Tak to wyglądają rozmowy i ustalenia z nacjonalistami ukraińskimi.”
  Czy coś się zmieniło i co było świętowane.