Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało we wtorek o podpisaniu umowy na zakup ponad tysiąca pokryć maskujących Berberys dla Wojska Polskiego.

Podpisana została umowa na zakup dla Wojska Polskiego ponad tysiąca kolejnych, letnich i zimowych wielozakresowych pokryć maskujących Berberys, których dostawy rozpoczną się już w tym roku. Wykonawcą umowy jest polska spółka Miranda – poinformował resort obrony we wtorkowym komunikacie. 

Zobacz także: Samoloty wczesnego ostrzegania dla Polski. Jest zapowiedź szefa MON

Nie wskazano wartości kontraktu.

Pokrycie Berberys zostało opracowane przez polskich inżynierów z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej. Ukrywa ono obiekty zarówno przed wzrokiem, jak również w zakresie wykrycia podczerwienią, termowizją i radarem – zwraca uwagę portal WP Tech. Ukryty pod nim obiekt jest niewidoczny z odległości 1000 metrów.

Berberys maskuje także obiekt na zdjęciach „wykonanych w skali 1:5 000 i mniejszej przy rozdzielczości liniowej zdjęć 20 linii/mm”. Deformuje też obraz termalny chronionego obiektu i niweluje różnice pomiędzy nim a tłem o 6 stopni Celsjusza.

Pokrycie zmniejsza również echo radiolokacyjne chronionego sprzętu, co powoduje skrócenie dystansu wykrycia za pomocą radaru o co najmniej połowę.

Berberys zaprezentowano po raz pierwszy na targach MSPO 2007. Rok później Wojsko Polskie zdecydowało o zamówieniu pierwszej partii pokryć maskujących tego typu. Oficjalnie przyjęto je do użytku w 2010 roku.

Zobacz także: Morawiecki: Przeznaczymy 4 proc. PKB na Wojsko Polskie

tech.wp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz