Ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło udzielił ukraińskiej telewizji 112 wywiadu w którym stwierdził, że dojdzie do konsultacji ws. ustawy oświatowej.

Jan Piekło zapowiedział: Odbędą się konsultacje między naszym i ukraińskim ministerstwem edukacji. Póki co nie wiemy, jak będzie wyglądał sam proces. Chcielibyśmy lepiej zrozumieć postawę strony ukraińskiej. Będą również prowadzone konsultacje z polską mniejszością na Ukrainie.

Polski ambasador dodał również, że Polska uważa za konieczne zapewnienie przez Ukrainę przedstawicielom mniejszości narodowych możliwości nauki w ojczystym języku.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ usatysfakcjonowane zapisami nowej ukraińskiej ustawy oświatowej

Przyjęte przez Najwyższą Radę Ukrainy i podpisana przez prezydenta Petra Poroszenkę, ustawa ma wzmacniać pozycję języka ukraińskiego. Nowe przepisy zakładają, że szkoły mniejszości narodowych, będą musiały stopniowo przejść na ukraiński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kontrowersyjna ustawa znalazła się pod ostrzałem krytyki ze strony Rumunii i Węgier. Rumuński prezydent Klaus Iohannis protestując przeciw nowemu prawu odwołał wizytę na Ukrainie. Węgry zapowiedziały z kolei blokowanie wszelkich inicjatyw międzynarodowych Ukrainy, w tym integracji z Unią Europejską do czasu zniesienia ustawy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef ukraińskiej dyplomacji tłumaczył się w Budapeszcie z kontrowersyjnej ustawy

12 października Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą ukraińskiej ustawy. Wezwano w niej Kijów do wsłuchania się w uwagi Komisji Weneckiej, a także uelastycznienia modelu dwujęzycznej edukacji.

Kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz