Siłowniki do wyrzutni M903 baterii Patriot dla I fazy polskiego systemu obrony powietrznej „Wisła” zostaną wyprodukowane i dostarczone przez Zakłady Mechaniczne Tarnów, wchodzące w skład PGZ.

W piątek Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że wchodzące w jej skład Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. oraz Raytheon Missiles & Defense, dział Raytheon Technologies, podpisały umowę na produkcję i dostawy siłowników do wyrzutni rakiet M903 wchodzących w skład systemów obrony powietrznej „Wisła”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Zakłady Mechaniczne Tarnów to kolejna spółka, przed którą otwiera się droga do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot – powiedział cytowany w oficjalnym komunikacie PGZ Henryk Łabędź, prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A (ZMT). – Oprócz korzyści stricte biznesowych, współpraca z amerykańskimi przedsiębiorstwami buduje w naszych spółkach kompetencje w zakresie kooperacji międzynarodowej i pozwala włączać je w łańcuchy dostaw największych koncernów świata.

 

PGZ zaznacza, że podpisane porozumienie to kolejny etap współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Raytheon Missiles & Defense w zakresie produkcji i dostaw systemu Patriot dla Sił Zbrojnych RP. ZMT stają się kolejnym przedsiębiorstwem, które angażuje się w prace nad systemem wyrzutni dla amerykańskich systemów Patriot, zamówionych w ramach realizacji I fazy programu budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”.

Przeczytaj: Dziennikarz opisuje, dlaczego koncerny z USA zacierają ręce w związku z polskimi przetargami zbrojeniowymi

Jak podano, umowa dotyczy dostawy siłowników do wyrzutni M903, do pierwszej fazy programu „Wisła”. ZMT dostarczą w latach 2021-2022 zestawy siłowników, w skład których wchodzą siłowniki liniowe i obrotowe.

Baterie Patriotów, które zostaną dostarczone Polsce w ramach I fazy realizacji programu Wisła, będą wyposażone w wyrzutnie M903, które powstaną w polskim przemyśle obronnym. Zajmie się tym Huta Stalowa Wola S.A., przy istotnym udziale w produkcji ich komponentów innych spółek z Grupy, takich jak ZMT i WZE. Wyrzutnie te wchodzą w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co zdaniem PGZ otwiera spółce możliwość pozyskiwania kolejnych zamówień.

– Raytheon Missiles & Defense jest zaangażowany w rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedziała Shawn Rantas, Dyrektor programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense. – Realizacja programu „Wisła” posuwa się do przodu. Jesteśmy otwarci na dalsze partnerskie relacje z polskim przemysłem by tworzyć nowe okazje do współpracy, uwzględniające lokalną wiedzę i doświadczenie oraz wykorzystanie najnowszych technologii – dodała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za realizację programu „Wisła” odpowiada konsorcjum PGZ-Wisła, składające się z czternastu podmiotów, na czele z PGZ S.A. Poza nimi, w skład konsorcjum wchodzą: Huty Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Ponadto, kilka innych spółek z Grupy PGZ weźmie udział w programie „Wisła” w charakterze poddostawców.

Amerykańskie zestawy Patriot zostały wybrane w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Wiosną 2018 podpisano mowę wartości 4,75 mld dol. (16,6 mld zł). Kontrakt na dwie baterie systemu Patriot, w ramach tzw. I fazy pozyskania systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”, zakłada udział polskiego przemysłu. Wyrzutnie mają być wytwarzane we współpracy z Hutą Stalowa Wola. Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisały w lutym umowę o współpracy z firmą Raytheon.

Przeczytaj: Dziennik Zbrojny: szanse i czarne scenariusze dla programu „Narew”

Czytaj także: PGZ: jesteśmy gotowi do budowy rakietowego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, w maju br. polska firma Demarko i amerykańska Raytheon podpisały umowę na produkcje specjalistycznych naczep do zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski. Z kolei spółka PIT-RADWAR z Warszawy realizuje kontrakt na anteny systemu IFF dla systemów Patriot, przeznaczonych dla użytkowników międzynarodowych.

Czytaj również: Raytheon podpisał z Pentagonem umowy dotyczące zamówień na AIM-120 AMRAAM. Jednym z odbiorców jest Polska

pgzsa.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz