Jak twierdzi PGNiG, odkryte w południowej części Morza Norweskiego złoże może zawierać nawet 63 mln baryłek ropy naftowej.

Jak poinformowało we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PGNiG Upstream Norway, czyli spółka z PGNiG, wraz z partnerami koncesyjnymi z sukcesem zakończył prace poszukiwawcze prowadzone na prospekcie Egyptian Vulture na Morzu Norweskim

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Złoże odkryto na koncesji PL939, położonej w południowej części Morza Norweskiego. Pobrane próbki wskazują na obecność lekkiej ropy naftowej. Jej zasoby, wedle szacunków norweskiej administracji naftowej, wynoszą od 19 do 63 mln. W przeliczeniu, daje to około 2,1-7,1 mln ton surowca.

 

Opisywane złoże znajduje się w utworach piaskowca z okresu Kredy będących elementem Formacji Lange. Jak podano, odwiert poszukiwawczy osiągnął poziom ponad 3 880 m pod poziomem morza, którego głębokość w miejscu prac wynosi 301 metrów. Przy okazji wiercenia pobrano próbki i wykonano pomiary geofizyczne, które zostaną poddane pogłębionej analizie. Zaznaczono, że jej wyniki posłużą do oceny możliwości zagospodarowania odkrytych zasobów, przy czym partnerzy koncesyjni nie wykluczają podłączenia złoża do istniejącej infrastruktury sąsiednich złóż znajdujących się już w eksploatacji.

„Złoże na prospekcie Egyptian Vulture będzie stanowić cenne uzupełnienie naszego portfolio wydobywczego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W centrum strategii biznesowej PGNiG pozostaje gaz ziemny, jednak wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i optymalizację naszej działalności w tym regionie” – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w oficjalnym komunikacie.

PGNiG Upstream Norway posiada 30 proc. udziałów w koncesji. Jej operatorem jest Equinor Energy (55 proc, udziałów). Pozostałe 15 proc. udziałów należy do Longboat Energy.

Według oficjalnego komunikatu, PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka szacuje, że w 2022 roku wolumen jej produkcji wzrośnie do ponad 2,5 mld m3 gazu ziemnego wobec nieco ponad 0,9 mld m3 zakładanych na ten rok. Oprócz akwizycji będzie to efektem uruchomienia eksploatacji z nowych złóż oraz dodatkowych odwiertów. Aktualnie spółka prowadzi wydobycie z 14 złóż.

Czytaj także: PGNiG informuje o odkryciu nowego, wielkiego złoża gazu na Podkarpaciu

Przeczytaj: Gazociąg Baltic Pipe został wciągnięty na duński brzeg

pgnig.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz