PGNiG informuje o odkryciu nowego, wielkiego złoża gazu na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu, 20 km od granicy z Ukrainą, odkryto kolejne złoże gazu ziemnego, mogące dawać rocznie 20 mln m3 surowca. To kolejne tego rodzaju odkrycie PGNiG w ostatnim czasie.

PGNiG poinformowało o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego na terenie gminy Cieszanów na Podkarpaciu, 20 km od granicy z Ukrainą. Złoże jest położone na głębokości 700 m, czyli względnie płytko.

– Otwór poszukiwawczy Nowe Sioło-1 jest obecnie na etapie prób złożowych. Wstępne analizy wskazują zdolności wydobywcze na poziomie 20 mln m3 gazu rocznie. Analiza końcowych pomiarów geofizycznych wskazuje na obecność kilku horyzontów gazonośnych – podała spółka.

Nowe złoże jest zlokalizowane na północ od złoża gazu ziemnego Lubaczów i na południowy-wschód od złoża gazu ziemnego Lubliniec-Cieszanów. PGNiG ma wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych na terenie tej koncesji.

Według prezesa spółki, Piotra Woźniaka, jest to już kolejne w ostatnim czasie odkrycie na Podkarpaciu. Zaznacza, że z dużym powodzeniem stosowane są tam nowe metody poszukiwań.

– Planujemy w tym rejonie jeszcze dwa otwory poszukiwawcze i dopiero wtedy będziemy mogli określić potencjał zasobowy. Pozwoli nam to także na opracowanie strategii zagospodarowania tych płytko zalegających horyzontów gazowych – powiedział Woźniak.

W połowie lutego szef PGNiG poinformował, że w rejonie Przemyśla mogą znajdować się wielkie złoża gazu ziemnego liczące nawet 20 mld m3, czyli o blisko 25 proc. więcej, niż pierwotnie szacowano. Spółka liczy na rekordowe wydobycie i zaznacza, że surowiec byłby bezkonkurencyjny cenowo. Program poszukiwania gazu w okolicach Przemyśla „rozpędza się” – wiadomo, że będą kolejne wiercenia. Według Piotra Woźniaka, do 2021 roku PGNiG wykona kolejne odwierty na tych złożach. PGNiG szacuje, że wydobycie gazu ziemnego w Polsce od 2019 roku będzie się zwiększać dzięki włączeniu do eksploatacji nowych odwiertów.

Czytaj więcej: PGNiG: wielkie złoża taniego gazu pod Przemyślem

Spółka podczas prac na Podkarpaciu stosuje metody sejsmiczne 3D, pozwalające na bardzo dokładne określenie budowy geologicznej potencjalnego obszaru zalegania złóż. Badania są prowadzone na łącznej powierzchni 1,5 tys. km2. Mają one posłużyć do stworzenia największego w Europie zdjęcia sejsmicznego.

Według prognozy PGNiG z listopada ub. roku, wydobycie gazu będzie rosło, mimo spadku w Norwegii i częściowego wzrostu w Pakistanie. Jednak zasadniczo wzrost ma być generowany przez polskie koncesje.

W całej Polsce w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku PGNiG wydobywało 370 mln m3 gazu miesięcznie. W odniesieniu do całości wydobycia w Polsce nowe złoże będzie dawać szacunkowo około 0,5 proc.

PGNiG / Money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply