Pentagon oficjalnie potwierdził informacje o incydencie nad Morzem Żółtym z udziałem amerykańskiego samolotu zwiadowczego i chińskich myśliwców, do którego doszło 15 września.

Jak poinformował sekretarz prasowy Peter Cook, samolot RC-135 został przechwycony przez parę chińskich samolotów myśliwsko-bombowych Xian JH-7. Doszło do tego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, około 80 mil na wschód od półwyspu Szandung, czyli między Chinami a Koreą Południową.

„Jeden z manewrów wykonanych przez chiński samolot podczas przechwycenia został przez załogę RC-135 odebrany jako niebezpieczny”– powiedział Cook. Zaznaczył jednak, że nic nie wskazywało, by miało dojść do kolizji.

Według wcześniejszych informacji, jeden z chińskich samolotów miał przelecieć przed nosem amerykańskiej maszyny w bardzo bliskiej odległości.

JH-7. Fot. wikimedia.org

RC-135. Fot. USAF

Janes.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz