„Bank Pekao S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) sfinansują kontrakt eksportowy polskiej firmy Trasko Inwest na projekt i budowę kompleksu handlowego w białoruskim Mińsku o wartości 49 mln euro” – poinformował we wtorek bank Pekao.

Bank Pekao S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego sfinansują eksportowy kontrakt polskiej firmy Trasko Inwest, dotyczący projektu i budowy kompleksu handlowego w Mińsku na Białorusi. Wartość przedsięwzięcia będzie wynosiła 49 mln euro – czytamy we wtorkowym komunikacie banku Pekao. Transakcja jest ubezpieczana przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

„To unikalna umowa export finance łącząca finansowanie przy użyciu kilku instrumentów finansowych o różnej zapadalności i finansująca 100 proc. wartości kontraktu. Transakcję ubezpiecza KUKE” – czytamy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Bank napisał także, że struktura finansowania kontraktu obejmuje kombinację instrumentów długo- i krótkoterminowych, takich jak: kredyt dla nabywcy i akredytywa dokumentowa, uzupełnione o możliwość prefinansowania kontraktu eksportowego. Inwestycja jest finansowana z kredytu dla banku nabywcy. Kredytobiorcą w tej transakcji jest białoruski Belagroprombank, a nabywcą SilverCapital LLC z Mińska.

Eksporterem jest zaś budująca centrum handlowe polska spółka Trasko Inwest. Inwestycję są współfinansowane przez Bank Pekao oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK wspiera inwestycję kwotą ponad 24 mln euro, a Bank Pekao – ponad 32 mln euro.

„To pierwsza na polskim rynku tak zaawansowana strukturalnie i organizacyjnie transakcja bank-to-bank. Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie finansowania eksportu i chcemy udostępnić je kolejnym eksporterom. Jednym z naszych podstawowych celów jest profesjonalne wsparcie polskich firm w ich działalności zagranicznej” – powiedział zacytowany w komunikacie Andrzej Latoszek, menedżer transakcji z Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu Banku Pekao S.A.

Do sprawy odniosła się także Marta Hejmowska, menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK.

„Transakcja jest realizowana z rządowego programu „Finansowe Wspieranie Eksportu”. Z naszych analiz wynika, że ekspansja zagraniczna uczestników programu dotyczy przede wszystkim krajów Unii Europejskiej – 58 proc. wskazań, a w dalszej kolejności właśnie Białorusi – 51 proc. Wzmacniamy pozycję polskich firm za granicą. Jednym z naszych celów jest również wspieranie eksportu na rynki podwyższonego ryzyka, ale perspektywiczne. Białoruś jest właśnie takim rynkiem, szczególnie ze względu na bliskie położenie geograficzne” – powiedziała.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Czytamy, że wspierając transakcję KUKE udostępniła bankom dwa instrumenty zabezpieczające – krótkoterminową gwarancję oraz długoterminowe ubezpieczenie spłaty kredytów.

„Połączenie tych dwóch rozwiązań umożliwiło polskiemu eksporterowi zaproponowanie białoruskiemu partnerowi zrealizowanie kontraktu na bardzo korzystnych warunkach. Jest to kolejny projekt na Białorusi, która ma największy udział w naszym portfelu ubezpieczeń eksportu inwestycyjnego” – powiedział Krzysztof Kwaterski, menedżer w Departamencie Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Zobacz także: Bank Pekao: rewidujemy w dół prognozy dotyczące bezrobocia w Polsce

media.pekao.com.pl / twitter.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz