Główny ekonomista Banku Pekao zapowiedział, że rewiduje wcześniejsze prognozy dotyczące bezrobocia w Polsce i obecnie szacuje, że nie powinno ono przekroczyć 10 proc.

Pod koniec kwietnia bank Pekao prognozował, że na koniec tego roku stopa bezrobocia w Polsce dojdzie do poziomu 10-13 procent. We wtorek Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Pekao poinformował, że jego bank rewiduje swoje prognozy w dół.

„Uważamy, że prawdopodobnie stopa bezrobocia w Polsce nie przekroczy 10 proc.” – powiedział Pytlarczyk. Przypomnijmy, że takie szacunki na początku kwietnia br. prezentowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, szacując, że do końca 2020 roku liczba bezrobotnych w Polsce może wzrosnąć z ok. 920 tys. do ok. 1,4 mln.

Czytaj również: Wicepremier Emilewicz: na koniec roku może być nawet 1,5 mln bezrobotnych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Analityk tłumaczył, że „sytuacja gospodarcza Polski jest nieco lepsza od sytuacji państw najmocniej dotkniętych przez epidemię”, choć wprowadzone ograniczenia w życiu społecznym i obostrzenia w handlu i funkcjonowaniu placówek usługowych wywołały głęboki spadek aktywności gospodarczej. Zaznaczył, że obostrzenia te w sposób szczególny dotknęły branży usług, odpowiadającej za około 60 proc. wartości dodanej w polskiej gospodarce.

Pekao prognozował, że w tym roku polska gospodarka skurczy się o 4,4 proc., po raz pierwszy od blisko 30 lat doświadczając recesji. Szacowano, że tylko w II kwartale zostanie odnotowany spadek PKB na poziomie nawet 10 proc. w ujęciu rok do roku. Jednocześnie, dekoniunkturze ma towarzyszyć stopniowy spadek inflacji.

„”Nowa normalność” przyniesie szereg zmian strukturalnych, które wpłyną na warunki funkcjonowania wielu sektorów i ich relatywną atrakcyjność. Należy się m.in. liczyć z trwałym wzrostem stopy oszczędzania (ostrożność, oddłużanie), zmianami modelu spędzania czasu wolnego (social distancing), wzrostem znaczenia zdalnych kanałów obsługi klienta (m.in. e-commerce), czy też zmianami w podejściu do „gospodarki współdzielenia” (sharing economy). Wielu sektorom gospodarka po pandemii postawi nowe wyzwania, a przed innymi otworzy nowe perspektywy” – napisano w dokumencie pt. „Gospodarka w czasach pandemii. Spojrzenie sektorowe na bazie pierwszych doświadczeń globalnych”, opublikowanym 23 kwietnia br.  wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz odnosząc się do perspektyw polskiej gospodarki w kontekście pandemii koronawirusa powiedziała, że Polska, mimo kryzysu, może zakończyć obecny rok bez recesji. Powołała się tu m.in. na niedawne szacunki Komisji Europejskiej, według których w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,3 proc., co byłoby najniższym prognozowanym spadkiem wśród państw członkowskich Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Dane, które spływają – i nasze z Ministerstwa Finansów, ale te z europejskich agencji, Komisji Europejskiej – są ogromnie rozstrzelone – mówiła minister rozwoju. – Mówimy o spadku od 4 proc. do nawet 6-7 proc., poniżej zera. Patrząc na wskaźnik Komisji mówiący o spadku o ok. 4 proc., mam mocne podstawy do tego, by twierdzić, że on może tak wyglądać. Czyli, że gdzieś w okolicy zera [PKB – red.] zakończymy ten rok. (…) Myślę, że brak recesji na koniec tego roku jest możliwy i około 4-procentowy wzrost w przyszłym roku, tak jak prognozowała KE, nie jest nierealny. Taki cel sobie dziś stawiamy.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz