Bułgarski parlament opowiedział się za wysłaniem na Ukrainę 100 poradzieckich transporterów opancerzonych BTR-60 z magazynów MSW.

Jak poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na „The Sofia Globe”, bułgarski parlament przegłosował w piątek wysłanie około 100 poradzieckich, kołowych transporterów opancerzonych typu BTR-60 na Ukrainę, razem z uzbrojeniem i częściami zapasowymi.

Za wysłaniem pojazdów głosowało 148 posłów, przede wszystkim z klubu koalicji rządzącej GERB-SDS oraz PP-DB (Kontynuujemy Zmiany – Demokratyczna Bułgaria), a także posłowie z opozycyjnej frakcji Ruch na rzecz Praw i Wolności. Przeciw było 52 posłów – socjaliści oraz członkowie prorosyjskiej, eurosceptycznej i nacjonalistycznej partii Odrodzenie.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że Bułgaria rozważy przekazanie Ukrainie około 100 transporterów opancerzonych z magazynów MSW jako pomoc wojskową. Bułgarski poseł PP-DB Iwajło Mirchew tłumaczył, że wozy zostały wyprodukowane w latach 1960-1970, a następnie zakupione przez wojska wewnętrzne podczas operacji ówczesnych władz komunistycznych, wymierzonej w etniczną mniejszość turecką.

Zwrócono wówczas uwagę, że te pojazdy opancerzone nigdy nie były używane zgodnie z ich przeznaczeniem, a niektóre z nich są technicznie wadliwe. Dzięki temu transferowi bułgarscy politycy spodziewają się, że w ich miejsce otrzymają pojazdy opancerzone ze Stanów Zjednoczonych.

Zwolennicy transferu wozów argumentują, że Bułgaria nie potrzebuje już takiego starego sprzętu. Podczas debaty Mirchew zaznaczył też, że jak dotąd jego kraj dostarczył Ukrainie pomoc raz, była ona warta 20 mln lewów (około 45,6 mln zł), a Ukraińcy kupili od Bułgarii broń wartą 5 mln lewów (ponad 11 mld zł).

Bułgaria w zeszłym roku, na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w sposób tajny przekazała Ukrainie proporcjonalnie bardzo duże ilości poradzieckiego sprzętu wojskowego ze swoich zasobów. Za pośrednictwem firm handlowych na Ukrainę trafia też nowa broń produkowana w tym bałkańskim kraju.

Dodajmy, że Zgromadzenie Narodowe Bułgarii przegłosowało w lipcu br. uchwałę, w której poparło dążenie tego kraju do pełnego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. 157 głosami „za” i 57 przeciw parlament przyjął deklarację wyrażającą poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO. Przeciw głosowali przedstawiciele nacjonalistycznej partii „Odrodzenie” (Wazrażdane) i Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), jak podała agencja Novinite.

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply