Papież przyjmie Putina na audiencji w Watykanie

Papież Franciszek przyjmie za miesiąc na audiencji prezydenta Rosji, Władimira Putina.

W czwartek rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti przekazał dziennikarzom informację o spotkaniu papieża Franciszka z rosyjskim prezydentem. „Mogę potwierdzić, że Ojciec Święty przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina 4 lipca” – poinformował Gisotti.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wizyta Putina w Watykanie będzie mieć miejsce w przeddzień rozpoczęcia narady na temat Ukrainy, na którą papież zaprosił kierownictwo Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. „Tym spotkaniem Ojciec Święty pragnie dać znak swojej bliskości z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, który pełni posługę duszpasterską zarówno w ojczyźnie, jak i w różnych miejscach na świecie” – podkreślono w oficjalnym komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według nuncjusza apostolskiego w Kijowie arcybiskupa Claudio Gugerottiego papież chce udzielić „większego wsparcia” Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu (UKGK). Zdaniem Grzegorza Górnego może chodzić o jedną z trzech rzeczy: nadanie zwierzchnikowi UKGK tytułu Patriarchy, beatyfikację Andrzeja Szeptyckiego lub pielgrzymkę Ojca Świętego na Ukrainę.

Przypomnijmy, że po powołaniu do życia Prawosławnego Kościoła Ukrainy, przedstawianego często jako ukraiński Kościół narodowy, częściej zaczęły się pojawiać opinie o możliwym zjednoczeniu grekokatolików z prawosławiem.

Będzie to już trzecie spotkanie Franciszka z Putinem w Watykanie. Pierwsze miało miejsce listopadzie 2013 roku, osiem miesięcy po konklawe. Do kolejnego doszło w czerwcu 2015 roku. Wówczas rozmowy były poświęcone głównie konfliktowi na Ukrainie, a także wydarzeniom na Bliskim Wschodzie i sytuacji mieszkających tam chrześcijan.

Watykański rzecznik mówił wówczas, że zarówno Ojciec Święty, jak rosyjski prezydent, zgodzili się, że najważniejszą kwestią pozostaje przestrzeganie porozumień podpisanych w Mińsku. Franciszek apelował ponadto o udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy.

Ostatnio Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) wypowiedział się negatywnie o możliwości pielgrzymki papieża Franciszka do Rosji. Tak podawała agencja Interfax powołując się na wywiad metropolity wołokołamskiego Hilariona. Zdaniem hierarchy obecnie nie ma warunków do wizyty papieża w Moskwie.

Polsatnews.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz