Wojska Obrony Terytorialnej wykonują szereg zadań w celu zatrzymania i łagodzenia skutków epidemii koronawirusa. Zajmują się m.in.: dostarczaniem żywności i lektów, wsparciem służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, wsprółpracą z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparciem rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawaniem krwi oraz prowadzeniem infolinii psychologicznej – poinformował ppłk Marek Pietrzak, Rzecznik prasowy WOT.

Od kilku dni WOT prowadzą pierwszą w swojej historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (ang. “RESILIENT SPRING”).

CZYTAJ TAKŻE: WOT: 3,5 tysiąca kobiet wśród terytorialsów [+VIDEO]

Jej celem [operacji “Odporna Wiosna”] jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje zapotrzebowywaną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2 500 naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Współdziałanie z organami samorządu i wspieranie poszczególnych służb może odbywać się w trzech etapach, zależnie od skali epidemii. Pierwszy z nich, obecnie realizowany, skupia się na osobach ptorzebujących pomocy. Dalej przeprowadzane będą działania stabilizyzacyjne, a na koniec deeskalacyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MON: 2500 żołnierzy będzie pilnowało polskich granic

Założenia współpracy żołnierzy, samorząu i służb sanitarnych zawarł minister obrony narodowej w decyzji z 16 marca br. Dowództwo WOT operacji nadało kryptonim “Odporna Wiosna”

Od 6 marca terytorialsi wspierają również kombatantów i osoby starsze. Ich pomoc polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na podstawowe potrzeby w celu ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa. Na podobnej zasadzie wspierane są osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące dzieci, a także osoby poddane kwarantannie. Żołnierze podczas wizyt u takich osób nie ograniczają się tylko do pozostawienia żywności – starają się porozmawiać i rozeznać w dalszych potrzebach.

W celu efektywnego wsparcia ośrodków pomocy społecznej i Caritasu poszczególnych diecezji na szczeblu każdego województwa powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji, a ich listę przekazano do blisko 2,5 tys. ośrodków pomocy społecznej w całym kraju. Żołnierze zajmują się transportem paczek z banków żywności do potrzebujących. Każda osoba, która potrzebuje takiego wsparcia, powinna skontaktować się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej – w tym przypadku nie ma jednak możliwości dodatkowych zakupów, terytorialsi dostarczają tylko produkty przekazane z magazynów żywności.

Z brgad OT do powiatów i gmin zostali wyznaczeni oficerowie łącznikowi. Ich zadaniem jest współpraca z administracją i innymi służbami, inspekcjami i strażami, a także partnerami społecznymi.

Tzw. zespoły zadaniowe WOT wyposażone są w maseczki i środki dezynfekcji. Każdy zespół jest umundurowany, ubrany w odblaskową kamizelkę, elementem wyróżniającym jest oliwkowy beret. W razie wątpliwości i obaw przed oszustami osoby zaopatrywane powinny skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej, gdzie będą mogły potwierdzić taką wizytę.

Kolejnym obszarem wsparcia w ramach operacji „OBRONNA WIOSNA” jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Jest to propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego, mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

WOT przeprowadziły również zbiórkę krwi w brygadach, Akademiach Wojskowych oraz poprzez indywidualne oddawanie krwi przez żołnierzy. Jest to odpowiedź na problemy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które z powodu epidemii zaczynają borykać się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców.

Dzięki zbiórkom przeprowadzonym w ostatnich dniach system krwiodawstwa został zasilony ponad 100 litrami krwi. Oddanie krwi w najbliższym czasie zadeklarowało tysiąc żołnierzy WOT oraz podchorążych Akademii Wojskowych. Oznacza to, że w krótkim czasie system krwiodawstwa zostanie zasilony blisko pół tysiąca litrami krwi.

Kresy.pl / media.terytorialsi.wp.mil.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply