Najbogatszy obywatel ChRL Jack Ma zadeklarował wysłanie do innych państw kolejnych masek ochronnych i testów do wykrywania koronawirusa.

Jack Ma zapowiedział wysłanie 1,8 mln masek ochronnych oraz 210 tys. testów do wykrywania zakażenia koronawirusem COVID-19 do “niektórych z najbiedniejszych narodów kontynentu” azjatyckiego w ramach nieodpłatnej pomocy, podała w sobotę agencja informacyjna Bloomberg. Ma złożył taką deklarację wkładu w walkę z pandemią na Twitterze. Pomocą mają zostać objęte: Afganistan, Bangladesz, Kambodża, Laos, Malediwy, Mongolia, Mjanma, Nepal, Pakistan i Sri Lanka.

To nie pierwsze takie działania Ma. Głośnym echem odbiło się jego wparcie dla amerykańskiej służby zdrowia. Ma wysłał do USA milion masek ochronnych i pół miliona testów mimo, że amerykańskie władze już rozpoczęły krytykę pod adresem władz Chińskiej Republiki Ludowej, oskarżając je o brak dostatecznego informowania o przebiegu pandemii na jej terytorium.

Sam Ma twierdził, że tylko jego fundacje wsparły już materiałami medycznymi nie tylko USA, ale również Japonię, Iran oraz Włochy. Działania czołowego chińskiego biznesmena uzupełniają działania państwa chińskiego, które jako jedyne okazało się zdolne by po zwalczeniu pandemii wygospodarować środki i dystrybuować je między wiele państw świata.

Obiecane wsparcie – 10 ton sprzętu i materiałów medycznych – respiratorów, masek, rękawic, testów, dotarło sobotę do Serbii, wraz z zespołem chińskich lekarzy, którzy mają walczyć z pandemią koronawirusa w tym kraju. Lekarzy tych witał na belgradzkim lotnisku prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. Uściskając chińskich lekarzy Vuczić ucałował też, obok serbskiej, chińską flagę.

Tydzień temu prezydent Serbii ogłaszając w dramatycznym wystąpieniu wprowadzenie stanu wyjątkowego stwierdził, że “Europejska solidarność nie istnieje. To była bajka na papierze”. Ogłosił, że jego kraj otrzymał wsparcie tylko od Chin i nazwał ich przywódcę Xi Jingpinga “przyjacielem i bratem”.

bloomberg.com/CGTN/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply