W rejonie Równego na Wołyniu nielegalni poszukiwacze bursztynu stawili twardy opór wysłanym przeciwko nim policjantom. Rozwalili drewniany most i grozili im, że potopią ich w błocie, jeśli nie dostaną z powrotem odebranych im pomp.

W sobotę nieopodal wsi Bielska Wola w obwodzie rówieńskim na Wołyniu, nielegalni poszukiwacze bursztynu twardo stawili opór operacji ukraińskiej policji. Wspólnie z lokalnymi mieszkańcami częściowo rozebrali drewniany most i w ten sposób zablokowali funkcjonariuszy, którzy próbowali przedostać się w kontrolowanych przez poszukiwaczy rejon i uniemożliwić im dalsze wydobywanie bursztynu. Poszukiwacze byli bardzo agresywni. Domagali się, by policja zostawiła ich w spokoju, dała im pracować i nie wtrącała się w ich sprawy. Żądali też, żeby oddano im zabrane wcześniej pompy potrzebne do pracy. Niektórzy grozili policjantom, mówiąc, że potopią ich w bagnach. Świadkowie twierdzili, że sytuacja przypominała „Dziki Zachód”.

Ostatecznie, konflikt udało się załagodzić – jak podkreślono, bez użycia broni czy specjalnego sprzętu. Droga została odblokowana, a uszkodzony most – odbudowany. Policja wszczęła jednak postępowanie ws. stawiania oporu funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe.

W rejonie Polesia Wołyńskiego od dłuższego czasu trwa konflikt między władzami i służbami porządkowymi, a gangami nielegalnych poszukiwaczy bursztynu, którzy nie chcą im się podporządkować i faktycznie kontrolują obszar wydobycia. Oficjalne władze przy użyciu policji próbują, najczęściej bez większego skutku, odzyskać kontrolę nad obszarem i powstrzymać nielegalny proceder, przynoszący straty zarówno budżetowi, jak i środowisku naturalnemu.

Rok temu, w tym samym rejonie, doszło do starć ukraińskiej policji z nielegalnymi poszukiwaczami bursztynu. W ruch poszły kamienie, a podczas akcji padły strzały.

Ukraina zajmuje na świecie drugie miejsce pod względem zasobów bursztynu.

Czytaj więcej:

Bursztynowy szlak na granicy z Ukrainą

Na Ukrainie kwitnie nielegalne wydobycie bursztynu

Ukraina: setki nielegalnych poszukiwaczy bursztynu zagroziło zablokowaniem trasy na Warszawę [+FOTO]

Unian.info / censor.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz